15. ročník multižánrové Zahrady letos zřejmě nebude

  • 15. ročník multižánrové Zahrady letos zřejmě nebude
    • 23.02.2012
    • Tisk

    Multižánrový hudební festival Zahrada, který se v uplynulých 14ti letech konal v Náměšti na …

    Sdílejte článek:

Multižánrový hudební festival Zahrada, který se v uplynulých 14ti letech konal v Náměšti na Hané na Olomoucku, se letos neuskuteční. Pořadatele k takovému rozhodnutí přiměla řada okolností, od finančních problémů až po personální a zdravotní důvody.

Jestli se podaří festival obnovit v příštím roce, není zatím podle dramaturga festivalu Michala Konečného možné odhadnout.

„Nedaří se jednání se sponzory, nemůžeme se vzpamatovat z loňského propadu, od loňského roku máme dluhy. Z firmy museli odejít naši dva kolegové, protože je to nestačilo uživit, a já mám zdravotní problémy. Je to souběh několika důvodů, jejichž výsledkem je rozhodnutí, že to letos nepůjde,“ uvedl Konečný.

Na Hané se měl festival uskutečnit popatnácté.

„Tuhle činnost dělám 42 let a myslím, že je za námi hromada práce. Beru to tak, že tak jde život. Budeme se snažit, aby se situace zlepšila, ale nemohu nic slibovat. Nevím, co bude,“ doplnil.

Před časem se objevily informace o tom, že by se měl letos festival přestěhovat do Přerova na výstaviště.

„Hledali jsme alternativu, ale nic z toho nevzniklo. Ale myslím si, že Zahrada je už asi nepřenosná, patří k Náměšti,“ soudí Konečný.

Informace o zrušení letošního ročníku festivalu je špatnou zprávou i pro vedení obce.

„Pro nás je to určitě ztráta. Jednak finanční, protože za loňský ročník jsme nedostali zaplaceno, a také kulturní. Zahrada znamenala hlavní využití pro náš amfiteátr. Když jsme ho celkem opravili, festival končí. Jednáme nyní s agenturami o konání alespoň jednodenních akcí, aby areál nezel prázdnotou,“ uvedla starostka Marta Husičková (ODS).

Obavy z dalšího osudu festivalu neskrývali pořadatelé už před loňským ročníkem.

Kvůli hospodářské krizi bojovali s finančními problémy a kvůli drobným podnikavcům, kteří si otevírali stánky na přilehlých pozemcích u amfiteátru, se komplikovala jednání se sponzory.

Loni nepomohla ani přijatá opatření, navíc festivalu nepřálo počasí. I kvůli tomu ho navštívilo „jen“ 15 tisíc lidí, což bylo zřejmě nejmíň v historii akce.

„Měli jsme sponzora, který sponzoring poskytl v pivu. Tím, že tam byla konkurence jiných prodejců na přilehlých soukromých pozemcích, prodělali jsme jen na tom čtvrt milionu korun,“ uvedl Konečný.

Otazníky visí i nad festivalem Folková růže v Jindřichově Hradci, který firma také pořádá. Zatím pokračují jednání.

Festival Zahrada je zaměřený hlavně na českou hudební scénu a podporuje autorskou tvorbu a originalitu. Náměšť na Hané ho loni přivítala počtrnácté, předchozích osm ročníků se uskutečnilo ve Strážnici.

Náklady na pořádání festivalu loni činily zhruba 3,5 milionu korun, ze vstupného se v minulosti uhradilo zhruba 40 procent.

Denně na koncerty chodilo kolem pěti tisíc lidí, trend byl spíš sestupný.

Na jednotlivých ročnících vystupovalo kolem 150ti účinkujících, na své si přišli vedle folkařů i příznivci folkrocku, rocku, country, bluegrassu, trampské písně, blues, wordmusic, keltské hudby, spirituálů i folkloru.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.