Na RfP míří největší hvězda dubstepové scény Skrillex

K nově potvrzeným zahraničním jménům patří taky Example, Pete Doherty, Two Door Cinema Club, Irié Révoltés a August Burns Red…

Největší jméno světové electro-dubstepové scény, hvězda electro-hopu, král londýnských (i hudebních) mejdanů, ikony kytarového indie rocku, rozskákaní „energetici“ i vzývaní apoštolové metalcoreu …

Taková je první nadílka kapel, které zahrají na výročním 18. ročníku hudebního festivalu Rock for People. Ten se letos uskuteční ve Festivalparku v Hradci Králové mezi 3. a 6. červencem.

Úvodní šestice potvrzených interpretů je sice stylově rozptýlená, společné prvky se ale najdou.

Celý sextet se veze na silné vlně zájmu a slibuje velmi živá vystoupení a příkladnou komunikaci s diváky.

„Skákat se bude letos opravdu hodně. A jsme sami rádi, že u tak zvučných jmen. Takový Skrillex vyprodává obrovské haly během několika minut. Půjde o jeho exkluzivní česko-slovenskou premiéru. Ten samý ohlas provází projekt Example, který by pražský Lucerna Music Bar, kde vystoupí 26. února, zaplnil po strop klidně desetkrát za sebou," říká Michal Thomes z agentury Ameba Production, která Rock for People tradičně pořádá.

A pokračuje: „Širokou základnu zde má i Pete Doherty, lídr kapel Libertines a Babyshambles, který přijede se sólovým projektem. A to jsme jen na začátku zveřejňování seznamu čítajícího zhruba čtyři desítky zahraničních kapel.

Rock for People slaví letos 18té narozeniny. A protože oslava plnoletosti obvykle patří k těm nezapomenutelným, fanoušci se záhy dočkají formací, které patřily v historii festivalu k nejnadšeněji přijatým nebo odvedly nezapomenutelný výkon.

„Takových byla celá řada, samozřejmě můžeme přivézt jen několik z nich. Ale s ohledem na ´skočnost´ letošního ročníku se možný výčet poměrně zužuje,“ nastiňuje další potvrzená nebo vyhlédnutá jména s odkazem na Irié Révoltés dramaturg Petr Fořt.

Vstupenky na letošní Rock for People jsou po dvou vyprodaných edicích aktuálně k dispozici za 1 300 / 1 400 korun, a to výhradně prostřednictvím portálu na oficiálním webu festivalu.

Pokud by byl jednočlennému britskému projektu Example malý pražský Lucerna Music Bar (krát deset), v případě amerického Skrillexe můžeme směle hovořit o velkém sále Lucerny (krát deset).

Těžko totiž v progresivních vodách elektroniky hledat větší a vlivnější jméno než Sonny John Moore aka Skrillex. Čtyřiadvacetiletý DJ a producent s nezaměnitelnou vizáží totiž spojil do křepčící masy dvě prozatím svárlivé skupiny fanoušků: příznivce elektroniky, konkrétně dubstepu, a tvrdé hudby. Třeba Korn nebo Nine Inch Nails, jejichž nahrávky prošly Skrillexovými mašinkami.

Samozřejmě, najdou se i tací, kteří spojení dupstepu a metalu označují za hybridní, trnem v oku nebo uchu je jim i jeho spolupráce s popovými idoly jako Katy Perry nebo Black Eyed Peas.

To ale nic nemění na skutečnosti, že (nejen) na specializovaných portálech lidé hledají Skrillexovo jméno a jeho „hudební dekonstrukci“ padesátkrát častěji než jména ostatních producentů…

Example a Two Door Cinema Club jsou reprezentanti ostrovní scény, která začíná být čím dál víc rozeklaná mezi kytarovými melasami, novoromantickými reminiscencemi a fúzemi všeho druhu.

Oba projekty vybrané pro letošní Rock for People ale přestály už několik britských sezónních šílenství a jejich gloriola je tak oprávněná a se stálou iluminací.

Example, vlastním jménem Elliot John Gleave, hodil zpátky rukavici všem, které ještě nenadchlo jeho melodické spojení elektroniky a hip-hopu, skvělými vystoupeními třeba na Glastonbury a hlavně loňskou deskou Playing In The Shadows.

Ta, jak už název doslova nastiňuje, představuje tohoto autora hitů jako "Kickstarts“ nebo „Watch The Sun Come Up“ v temnější, Faithless ovlivněné poloze.

O tom, že nebude finální, svědčí i Examplova hláška pro NME.com, podle které bude jeho další nahrávka znít „jako kdyby The Strokes produkoval Skrillex…“

Mno… v backstagi festivalu Rock for People to může tento příkladný a pracovitý sympaťák vyzkoušet naživo!

Tří, ale většinou čtyřčlenná parta Two Door Cinema Club útočí na city a nožní svalstvo publika ze strany obsazené kytarovkami, konkrétně inteligentním indie rockem, jehož pronikavost umocňují elektronické (pře)smyčky.

Ten, koho v roce 2009 na Rock for People nadchli Bloc Party, bude nadšen. Ostatně Two Door Cinema Club potvrzují svou knížecí pozici nejen na ostrovní scéně nadcházejícím NME Awards Tour 2012, na kterém vystoupí jako hlavní hvězdy.

Pokud je letošní Rock for People tak trochu vzpomínkový, je na místě zmínit loňské, jedno z nejlépe hodnocených vystoupení metalcoreové úderky Parkway Drive.

Právě s tou bývají poměrně často srovnáváni američtí August Burns Red, kteří prokládají úderný metal duchovně laděnými texty. Nejde samozřejmě o žádnou mravouku, leč na „výplach“ se bude dobré připravit. Aktuální placka Leveler, s níž brázdí Spojené státy, je podle mnohých recenzentů „metalem v jeho krystalické podobě“.

www.rockforpeople.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.