Do pražské Akropole míří norský Einar Stray

  • Do pražské Akropole míří norský Einar Stray Fotogalerie (7)
    • 26.01.2012
    • Tisk

    29. únor je výjimečným dnem. Přichází jen jednou za čtyři roky a tak by se v něm mělo …

    Sdílejte článek:

29. únor je výjimečným dnem. Přichází jen jednou za čtyři roky a tak by se v něm mělo stát něco opravdu neobyčejného. Právě takový zážitek slibuje koncert norského klavíristy a zpěváka Einara Straye a jeho skupiny, který se uskuteční v Paláci Akropolis v rámci série EuroConnections.

Teprve jednadvacetiletý objev loňského roku zaklel do svých post-rockových eposů smutky i extatické katarze a díky debutu Chiaroscuro si vysloužil srovnání se Sigur Rós nebo Sufjanem Stevensem.

Třešničkou na dortu večera bude vystoupení českého elektro-folkového projektu Bratři Orffové, který se vrací na pódia po téměř třech letech.

Jen výjimečně muzikant pojmenuje svou nahrávku tak příhodně jako se to povedlo norskému zpěvákovi a skladateli Einaru Strayovi.

Italský termín Chiaroscuro na titulu jeho debutu popisuje malířskou metodu, která využívá kontrastů mezi světlem a tmou a skvěle sedí na jeho fantastický hudební „šerosvit“.

Magické postrockové písničkářství tady s pomocí rockových i symfonických nástrojů kreslí úchvatný třetí rozměr nálad, které posluchače obejmou a nepustí. Čas jako kdyby s nimi běžel jinak, a často svou stopáží sahají až k deseti minutám.

Einar Stray odstartoval hudební kariéru už v šestnácti letech a o dva roky později debutoval nahrávkou Favors & Fields umístěnou na jednu stranu společné vinylové desky vydané se spřízněným hudebníkem Moddim.

Tříleté čekání na regulérní albovou prvotinu ukončila v únoru loňského roku nahrávka Chiaroscuro.

Grandiózní a zvukově květnaté skladby desky popsal britský hudební tisk jako „Andrew Bird tancující se Sufjanem Stevensem na hudbu Sigur Rós“ a sám Stray přiznává vliv kanadských post-rockových klasiků Godspeed You! Black Emperor.

Na rozdíl od jejich instrumentálního rocku ale vyznává písňový formát, kde se jeho hlas proplétá s dívčími vokály. Na turné mimořádně talentovaného mladíka z pobřežního městečka Sandvika na východě Norska doprovází muzikanti ze spřízněných kapel Shimmering nebo Team Me a skladby tak naživo dostávají přímo epické rozměry.

Ve stejný den, kdy Einar Stray poprvé zahraje českému publiku, se po třech letech na koncertní pódia vrátí seskupení Bratři Orffové z moravskoslezského Krnova.

Ivánek Gajdoš a Lukáš Novotný ve svém projektu propojují kutilskou elektroniku s intimním folkem a dadaistickými texty.

Poprvé se potkali před deseti lety a po skladbách na kompilaci Algidance II. a chilloutovém výběru časopisu Ultramix překvapili v roce 2005 originálním debutem Bingriwingri, který vítá posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména.

Album, na kterém se podíleli i ZKA4T, Floex nebo Filip Míšek (tehdy Khoiba, dnes Dikolson), posbíralo skvělé recenze a nominace na Anděla nebo ceny časopisu Filter.

29. února se v Paláci Akropolis Bratři Orffové vrátí v sedmičlenné koncertní sestavě a vystoupení v rámci EuroConnections je první vlaštovkou ohlašující znovuzrození kapely, která české nezávislé scéně hodně chybí.

Vstupenky jsou za 250 korun k dostání v kavárně Paláce Akropolis, za stejnou částku plus poplatky je pořídíte v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketstream. Na místě vás lístek vyjde na 290 korun.

www.palacakropolis.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.