Do Prahy v květnu míří američtí rockeři The Lemonheads

The Lemonheads jsou americká rocková kapela z Bostonu. Evan Griffith Dando ji založil spolu se dvěma kamarády ze střední školy někdy v zimě roku 1986, když studovali na bostonské Commonwealth School.

O pár měsíců později vydali The Lemonheads jednu z nejvyhledáva­nějších punkových nahrávek 80. let minulého století, indie EP Laughing All the Way to the Cleaners.

Bostonská gramofirma Taang! Records si hned The Lemonheads všimla a tak následovaly další skvělé nahrávky jako LP desky Hate Your Friends (1987), Creator (1988) a Lick (1989).

V roce 1990 je zaznamenali Atlantic Records, protože byli v Evropě úplnou senzací (tam měli turné v roce 1989) a i v Americe se o nich hodně mluvilo. Podepsali s nimi kontrakt a vydali jejich čtvrté album Lovey.

Během pěti let se kapela hodně proměňovala, měla celkem dvanáct podob. Jediným stálým členem tak zůstával Dando. Dodnes se v The Lemonheads vystřídalo přes deset basáků a aspoň dvanáct bubeníků.

Ale z tohoto chaosu se zrodil zlatý věk The Lemonheads. V roce 1991 byl Evan na turné v Austrálii, kde potkal skladatele Toma Morgana a budoucího basáka Nica Daltona.

Z jejich spolupráce vzešlo album It's a Shame About Ray (1992), koncentrovaná dávka kytarového popu pečlivě odměřená na necelých třicet minut. Díky písničkám „Confetti“, „My Drug Buddy“, „Rudderless“ a „Ceiling Fan in My Spoon“ Dando zasáhl úplně nové publikum.

Mediální cirkus vypukl!… psalo se hlavně o Dandovi a jeho dlouholeté přítelkyni Julianě Hatfield (na albu Ray zpívala a hrála na basovou kytaru).

Atlantic vydal v říjnu 1993 další úspěšné album Come on Feel The Lemonheads. V žebříčcích bodovalo a pochází z něj dnes už klasické skladby „Great Big No“, „Down About It“, „Being Around“ a „You Can Take it with You“.

V zimě 1993/1994 se Evan Dando objevuje v Lettermanově a Lenově televizních show.

Po dvou letech náročného koncertování kapela v roce 1996 vydává album Car Button Cloth. Po roce Dando oznámil na Reading Festivalu, že The Lemonheads rozpouští.

Atlantic vydává Best of The Lemonheads v roce 1998 a většina lidí si myslí, že se za kapelou zavřela voda.

„Rozhodl jsem se, že na čas zmizím“, vysvětluje Dando. "Prostě to ve mně nebylo. A to trvalo do doby, než jsem potkal v roce 1998 svou ženu. Pak jsem se vrátil k hudbě.“

Tou vyvolenou byla Elizabeth Moses, anglická rodačka z Newcastlu, supermodelka a hudebnice.

Vzali se v roce 2000 a Dando začal ožívat. V roce 2001 vydal živák Live at the Brattle Theater/Griffith Sunset a pak v roce 2003 kladně přijatou sólovou desku Baby I"m Bored.

V roce 2004 zpíval pro MC5 na turné čítajícím 41 koncertů.

V letech 2005 a 2006 byl na šňůrách po Evropě a Severní Americe s různými basáky (Juliana Hatfield a Josh Lattanzi) a bubeníky (Bill Stevenson, Chris Brokaw z Come, George Berz z Dinosaur Jr) a někdy jen sám s kytarou.

V roce 2006 vyšlo album The Lemonheads na labelu Vagrant records, které Evan nahrál s Billem Stevensonem a Karlem Alvarezem z The Descendents. Stevenson koprodukoval desku s Dandem a napsal nebo byl spoluautorem tří z jedenácti písniček.

Dlouholetý souputník Tom Morgan přidal další dvě. Na albu bylo i pár hostů.

V roce 2008 vydali album s převzatými písničkami Varshons. Byl to nápad Dandova velkého kámoše Gibbyho Haynese, šéfa Butthole Surfers, který mu už dlouho míchá nahrávky. “Pořádně něco smíchat je kumšt a Gibby to umí,” říká Dando. “Vybral jsem z jeho mixů ‘greatest hits’ a nahrál je, přidal jsem i pár dalších věcí, který jsem vždycky chtěl nahrát.”

The Lemonheads přizvali i herečku Liv Tyler, která si zazpívala doprovodné vokály v písničce Leonarda Cohena “Hey, That’s No Way To Say Goodbye” a Kate Moss, která je slyšet v pecce “Dirty Robot ” od Arlinga & Camerona.

Varshons nabízí i trochu psychedelie v podobě “Yesterlove”, skladby z roku 1969, kterou nahrála kapela Sam Gopal s Lemmy Kilmisterem, budoucím basákem Motorhead.

Teď The Lemonheads ohlásili vydání 2CD The Best Of Lemonheads a vydávají se na další turné, se kterým zamíří 10. května také do pražského Lucerna Music Baru.

Vstupenky za 300 korun plus poplatky jsou k dispozici v Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, na pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku, na místě za 390 korun.

www.thelemonheads.net

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.