Trutnov Open Air zveřejňuje první informace i novinky

Místo i datum konání letošního Open Air Festivalu Trutnov už jsou známé. Festival se odehraje opět „Na Bojišti“ a pořadatelé přicházejí s řádkou novinek. Novou tvář dostane např. undergroundový stan.

Open Air Festival „Trutnov 1987–2012“ se uskuteční tradičně v měsíci srpnu ve dnech 16. až 19. 8. 2012.

Místní radnice sice už na podzim nechala na sousedící pozemky zavést inženýrské sítě, potřebné k plánované výstavbě, pořadatelé i přesto věří, že letošní ani příští ročník není bezprostředně ohrožen.

„I když místní radní už nechali položit na louky, kde nic nestojí, inženýrské sítě, a připravit místo k zástavbě, festival se letos uskuteční na tradičním místě a věříme, že tomu tak bude i příští rok. Doufáme, že v době, kdy odeznívá stavební boom a dochází k utlumování stavebních aktivit, se na loukách stavět nezačne, a prohlašovaná ekonomická krize tak může v tomto případě festivalu paradoxně pomoci. Nyní už je vše závislé na stavebních lobby, záměrech majitelů pozemků, bagrech a případném příchodu vhodného investora s nabitou kešení,“ uvádí k tomu zakladatel a pořadatel festivalu Martin Věchet.

Louky, přiléhající k areálu „Bojiště“ pořadatelé k uskutečnění festivalu potřebují. Jsou na nich postavená dvě pódia a nabízejí prostor pro ubytování několika tisíc návštěvníků.

Radnice ale na přelomu milénia pozemky určila změnou územního plánu k zastavění, a před nedávnem tento záměr potvrdila. Pořadatelé si našli nové místo v lokalitě Trutnova, to však radní počátkem minulého roku prodali k průmyslovým účelům.

„Festival, který byl v minulosti zaštítěn ministerstvem kultury i prezidentem Václavem Havlem, místní starosta považuje za podnikatelskou aktivitu jako každou jinou. Festival je však kulturní aktivitou, která potřebuje dlouhodobé vize a vyhlídky, a na stávajícím místě se za současných podmínek nemůže něco nového vymýšlet a festival rozšiřovat. Plány tak spřádáme pouze z roku na rok,“ říká k tomu spolupořadatel festivalu Voloďa Jůzl.

Na letošním Open Air Festivalu Trutnov se i přesto objeví několik novinek.

„Přijde nám charakteristické, že právě undergroundový stan, který stojí na místě plánované zástavby, dozná několika změn,“ říká k tomu Jůzl.

Bude přejmenován po nedávno zemřelém guruovi československého undergroundu na Undergroundový stan Ivana Martina „Magora“ Jirouse, celý se i zvětší, včetně pódia.

Jeho program bude více zaměřen na undergroundové koncerty „až do rána“, ale i na různé přednášky a promítání. Právě v něm například probíhala v minulosti dvouhodinová beseda s Václavem Havlem nebo knězem Jakubem Trojanem, který pohřbil Jana Palacha.

Festival rozšíří svůj program i o divadelní představení.

Další ze změn, které omezený prostor Bojiště umožňuje, bude přemístění části tábora s neziskovými a ekologickými organizacemi do uličky pod undergroundovým stanem. Vznikne tak lepší prostor pro divadelní zázemí a dětský tábor.

Zvýší se i počet vegetariánských stánků.

V letošním programu opět nebude nouze o různé výstřelky, happeningy z krajiny rozličností a hudebních extrémů, jimiž je trutnovský festival pověstný.

K prvním potvrzeným kapelám a interpretům patří: The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, N.V.Ú. a další.

Na trutnovská pódia se po letech vrátí Vladimír Mišík se skupinou ETC a poprvé v historii vystoupí legendární písničkář Jaroslav Hutka.

www.festivaltrutnov.cz

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze