R.E.M. překvapivě oznámili konec kariéry

Američtí R.E.M. končí. Na své webové stránce kapela uvedla, že tak činí s pocitem vděku a úžasu nad tím, co dokázala. Kapela se rozpadla po bezmála 31ti letech.

„Jako celoživotní přátelé a společníci jsme se rozhodli jako kapela skončit. Odcházíme s ohromným pocitem vděku, konečnosti a úžasu na tím, co jsme všechno dokázali,“ píšou R.E.M. na svých stránkách.

Kapelu R.E.M., která vystoupila v Praze čtyřikrát (naposledy v roce 2008), založili v roce 1980 v americkém státě Georgia zpěvák Michael Stipe, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a bubeník Bill Berry. Ten ji před několika lety opustil.

Podle Mikea Millse se skupina při posledním turné a nahrávání posledního alba Collapse Into Now se skládáním retrospektivy největších hitů začala sama zaobírat otázkou jak dál. Nakonec si uvědomila, že to by mohla být přirozená tečka za její dlouhou kariérou. Rozchod prý byl v přátelském duchu bez jakýchkoli právních rozmíšek.

„Doufám, že si naši fanoušci uvědomí, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Všechno ale musí jednou skončit a my jsme to chtěli udělat správně, po svém,“ dodal k tomu Michael Stipe.

Šéf fanouškovské stránky R.E.M. Murmurs Ethan Kaplan vyjádřil na serveru časopisu Rolling Stone názor, že rozhodnutí kapely bylo ovlivněné taky velkými změnami, včetně personálních, ve vydavatelské společnosti Warner Bros, která uváděla na trh jejich tvorbu. Nechtělo se jim znovu pracně rozvíjet vzájemnou spolupráci od nuly.

Frontman R.E.M. s vyholenou hlavou a propadlými tvářemi není zrovna typem pro titulní stránky módních časopisů, na pódiu ale působil sebevědomě a excentricky. Michael Stipe k tomu sám říkal: „Pódium je magické místo, na kterém záře reflektorů dělá i ze zbabělců hrdiny… Vždycky jsem byl nesmělý, dokonce když jsem měl jít ve škole k tabuli, byl jsem tak nervózní, až jsem se jednou trémou počural.“

Zkratka R.E.M. (česky „rychlé pohyby očí“), kterou si skupina dala do názvu, označuje fázi spánku, kdy se člověku zdají sny. Kapela se za tři dekády existence pevně usadila na rockovém výsluní a v roce 2007 byla uvedena do rock’n’rollové síně slávy.

Svůj charakteristický zvuk předvedla už na debutové desce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone albem roku. Světovou popularitu jí v roce 1991 přineslo album Out of Time asi s největším hitem „Losing My Religion“. Úspěšné bylo o rok později i Automatic For The People.

Na velký komerční i umělecký úspěch počátku 90. let se ale R.E.M. nikdy nepodařilo navázat.

Členové kapely se kromě hudby věnují i společenským problémům.

Angažovali se v kampani za odchod George Bushe z funkce amerického prezidenta, upozorňují na problémy kolem dodržování lidských práv, zabývají se ochranou přírody i historických budov a přispívají na charitu.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.