Novinka Tomáše Kluse je ovlivněná Čechovovým dramatem

  • Novinka Tomáše Kluse je ovlivněná Čechovovým dramatem Fotogalerie (11)
    • 08.09.2011
    • Tisk

    Nové album Racek, které pětadvacetiletý písničkář Tomáš Klus tradičně natočil společně …

    Sdílejte článek:

Nové album Racek, které pětadvacetiletý písničkář Tomáš Klus tradičně natočil společně s kytaristou Jiřím Kučerovským, je částečně ovlivněné stejnojmennou hrou ruského spisovatele Antona Pavloviče Čechova.

Nahrávka nabízí 14 autorských písní a vznikla v domácím studiu Tomáše Kluse v Praze. Obal zdobí kresby patnácti výherců výtvarné soutěže.

Album Tomáš Klus představí na šňůře Divadelní tůra 2011, kterou zahájí 17. října koncert a křest ve Švandově divadle v Praze.

„Racek mě napadl, protože jsem hrál v absolventském představení divadla Disk postavu spisovatele Borise Trigorina v této hře Antona Pavloviče Čechova. Zaujalo mě, že tam jsou čtyři roky, které autor nechal na fantazii diváka, aby si domyslel, co se odehrává v osudech hlavních postav,“ řekl Tomáš Klus.

Dodal, že v sobě našel „trochu té drzosti“ a osudy postav dopsal ve čtyřech písních, které jsou součástí jeho nové desky.

A proč se točilo u Tomáše doma? Důvodem prý nebyla snaha o „nějakou rebelii“, ale fakt, že se mu líbila atmosféra demo nahrávek předchozích dvou alb ještě před úpravami ve studiu: „Chtěli jsme, aby to bylo takzvaně špinavé se spoustou parazitických věcí, které by mohly někoho rozčilovat, ale nám přišlo, že tam patří.“

KlusKučerovským na desce hrají na kytary, psací stroj, kus igelitu i zubní kartáček. „Ale není to nic nápadného, co by posluchače třísklo do ucha, spíše je to tam lehce podprahově,“ podotkl autor všech textů Tomáš Klus.

Na obalu desky Racek, která se v prodeji objeví 26. září, je jeden z patnácti portrétů Kluse vybraných ze skoro dvou set děl od fanoušků.

Autorkou je Anna Valášková. Designu se ujal výtvarník Maxim Velčovský. „Všechny portréty byly krásné, nebylo mezi nimi nic odbytého. Původně z nich měla být koláž, ale na to nám přišly příliš hezké,“ komentoval výtvarnou soutěž Klus.

V textech se prý moc neprojevil jeho médii pečlivě sledovaný vztah se zpěvačkou Ewou Farnou.

Na obalu je ale pro ni poděkování „za pusu v polích“.

Příští rok chystá Tomáš Klus spolu s Jiřím Kučerovským a dalšími dvěma kamarády cestu do Indie. S účastí Ewy Farné se nepočítá.

„Řeklo se, že jedeme bez bab, je to tam pro ně nebezpečné a navíc jedeme odpočívat,“ směje se Klus.

Sérii Divadelní tůra 2011, která ve Švandově divadle startuje trojkoncertem, zakončí 12. prosince vystoupení v Městském divadle v Olomouci.

„Umístěním koncertu do divadel si trochu ulehčíme práci, protože divadlo samo o sobě má takovou atmosféru, že na nás je pak už jenom to s ní pracovat. Ale nemusíme tu atmosféru budovat,“ vysvětlil písničkář.

Tomáš Klus se narodil 15. května 1986 v Třinci. Býval nadějným sportovcem. V dorosteneckém věku se stal mistrem Evropy v trojboji v kombinaci disciplín plavání, běh a střelba.

Své debutové album Cesta do záhu(d)by vydal v roce 2007. Druhé album Hlavní uzávěr splínu věnoval svým vzorům Jaromíru Nohavicovi, Karlu Krylovi a Petru Fialovi ze skupiny Mňága a Žďorp.

Loni získal cenu Anděl Akademie populární hudby jako zpěvák roku, letos předávání těchto cen moderoval společně s Ewou Farnou.

Tomáš Klus – Ve smíru

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.