Palác Akropolis připomene hudební scénu 80. let

  • Palác Akropolis připomene hudební scénu 80. let Fotogalerie (8)
    • 23.08.2011
    • Tisk

    Alternativní českou hudební scénu 80. let nabídne v průběhu září a října cyklus koncertů …

    Sdílejte článek:

Alternativní českou hudební scénu 80. let nabídne v průběhu září a října cyklus koncertů v pražském Paláci Akropolis. Připomenou se Zuzana Michnová s Oskarem Petrem, který se stal hostem kapely Petr Kalandra Memory Band, a skupiny Toyen, Manželé a Máma Bubo.

„Rádi bychom přivedli na pódium kapely, které už dávno v původních sestavách nevystupují, interprety, kteří se už dávno věnují jiným oborům, a připomenuli tehdejší scénu a atmosféru,“ uvedla za pořadatele Eva Kociánová.

Zuzana Michnová a Oskar Petr, kteří se loni rozhodli po několika letech obnovit folkrockovou skupinu Marsyas, v Akropoli zahrají 8. září.

Na koncertu zazní průřez tvorbou všech tří hlavních protagonistů Marsyas, jejíž spoluzakladatel Petr Kalandra zemřel v roce 1995. Ke slyšení budou skladby jako „Postavím si dům z obilí“, „Zmrzlinář“, „Hrnek“, „S Luisem“, „Marsyas“, „Apollón“ a další.

Marsyas založili na začátku 70. let kytaristi a zpěváci Kalandra a Petr se zpěvačkou Michnovou, která jako jediná prošla všemi sestavami kapely. První deska nazvaná stejně jako kapela vyšla v roce 1978. O čtyři roky později už po Petrově emigraci ve změněné sestavě kapela nahrála druhé album Kousek přízně.

Petra nahradili zpěvák Jiří Vondráček a kytarista Pavel Skála. Po dalších personálních změnách a albu V přítmí se soubor v roce 1988 odmlčel. Někteří členové Marsyas znovu společně koncertovali v půlce 90. let, po smrti charismatického Kalandry se ale scházeli k hraní jen sporadicky.

Skupina Toyen, která se dala dohromady na začátku roku 1989 na troskách formace Letadlo, která reprezentovala novou vlnu, zahraje v Akropoli 24. září.

Kapela pojmenovaná podle pseudonymu surrealistické malířky 30. let Marie Čermínové měla na začátku 90. let nakročeno k úspěchu i v zahraničí, když vystoupila v New Yorku v legendárním klubu CBGB´s a zabodovala hitem „Po stopách zmizelých železnic“.

První česká rapová kapela Manželé a Lesík Hajdovský spolu se skupinou Máma Bubo zahrají v žižkovském klubu 12. října. Zazní např. slavný hit „Jižák“ z alba Je to vono.

Soubor s pestrým hudebním vývojem a širokým rozsahem hudebních vlivů své doby Máma Bubo vystoupil o víkendu na festivalu v Trutnově. Zástupci tuzemské alternativní scény 80. let zatím další koncerty neplánují.

Paláci Akropolis chystají setkání s českou hudební scénou 80. let i příští rok, kdy by tu měli vystoupit PrecedensJanem Saharou Hedlem a Bárou Basikovou, Babalet a řada dalších.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.