Úspěšný životopis kytaristy Rolling Stones je k mání v češtině

  • Úspěšný životopis kytaristy Rolling Stones je k mání v češtině Fotogalerie (17)
    • 15.08.2011
    • Tisk

    Kytarista a jeden ze zakladatelů kapely Rolling Stones Keith Richards ve své knize Život (Life) …

    Sdílejte článek:

Kytarista a jeden ze zakladatelů kapely Rolling Stones Keith Richards ve své knize Život (Life) upřímně líčí nejrůznější eskapády, které mu už začátkem 70. let vynesly místo v desítce rokenrolových hvězd, kterým měla hrozit smrt. Žebříček tehdy sestavil týdeník New Musical Express.

Knihu u nás vydalo nakladatelství Ikar. Keith Richards na přibližně pětistovce stran líčí celoživotní problémy s drogami a alkoholem. Už první kapitola biografie má podtitul: „Ve které mě policajti nechali zajet ke krajnici v Arkansasu při našem americkém turné v roce 1975 a následoval distanc.“

V publikaci, na které se členem slavných Rolling Stones spolupracoval James Fox ze Sunday Times, mluví Richards o své fascinaci rokenrolovou hudbou, poslechu Radia Luxembourg, brigádě v obchodech, první kytaře od matky Doris, studiu na umělecké škole i setkání s dalšími členy kapely.

„Když nasednete do vlaku s klukem, co má Rockin´at the Hops od Chucka Berryho z Chess Records a The Best od Muddy Waterse pod paží, do noty si padnout musíte,“ vzpomíná na první setkání s Mickem Jaggerem, se kterým vytvořil proslulou skladatelskou dvojici přezdívanou Glimmer Twins.

Kniha si všímá i rozporů mezi těmito osobnostmi, stejně jako tragického osudu původního lídra a kytaristy Rolling Stones Briana Jonese, kterého v roce 1969 našli utopeného v bazénu v jeho domě. „Brian na acidu byl jako odjištěný kanón,“ podotýká Richards.

Vzpomíná také na zrod nesmrtelných skladeb jako „Jumpin´ Jack Flash“, „Satisfaction“ nebo „Honky Tonk Women“, vztah s Beatles a dalšími konkurenty a přáteli z branže, seznamuje se svým pohledem na personální změny v kapele a jejich pozadí, popisuje řadu žen, které prošly jeho životem. Vyvrací některé údajné fámy, třeba, že si měl šňupnout i popel svého zemřelého otce smíchaný s kokainem. Vrací se i k proslulému pádu z palmy, kvůli kterému musela být před pěti lety zrušena část turné Rolling Stones včetně koncertu v Brně.

„Hrát blues je jako osvobodit se z vězení těch sevřených čar s notami nacpanými k sobě jako trestanci,“ vyznává se ze svého vztahu k hudební improvizaci.

Kniha nabízí fotky z rodinného alba, záběry prvních koncertů, snímky od různých soudů, kde byli Rolling Stones častými hosty, kolegů z jeho projektu X-Pensive Winos nebo společné foto s hercem Johnnym Deppem, se kterým si zahrál v Pirátech z Karibiku.

Nechybí ani komentář k prvnímu koncertu Rolling Stones v Praze, před kterým se v roce 1990 setkali s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, o kterém Richards píše: „je to jediný politik, u kterého jsem hrdý, že jsem se s ním sešel“.

Keith Richards, rodák z britského Dartfordu je spoluautorem hitů Rolling Stones i zpěvákem ve skladbách jako „Happy“, „Memory Motel“, „All About You“ nebo „This Place Is Empty“. Vydal řadu nahrávek s Rolling Stones, loni výběr ze své sólové kariéry Vintage Vinos.

Rolling Stones – Anybody Seen My Baby

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz