Už 9. srpna vystoupí jamajské legendy v Lucerna Music Baru

  • Už 9. srpna vystoupí jamajské legendy v Lucerna Music Baru Fotogalerie (45)
    • 06.08.2011
    • Tisk

    Ač léto patří především festivalům, nespí ani dramaturgové pražských klubů a na 9. srpna…

    Sdílejte článek:

Ač léto patří především festivalům, nespí ani dramaturgové pražských klubů a na 9. srpna si v Lucerna Music Baru přichystali těžký kalibr. Na pódium nastoupí ‘Rhytm Twins‘ z Jamajky, Sly Dunbar & Robbie Shakespeare.

A jako třešničku na dort si s sebou přivezou i bývalého zpěváka Black Uhuru, který se jmenuje Junior Reid. Bubeník Lowell ‘Sly‘ Dunbar a baskytarista Robbie Shakespeare spolu hrají již pomalu čtyřicet let. Doma na Jamajce se postupně vypracovali v nejžádanější studiové hudebníky a do své doprovodné kapely si je vybral i věhlasný Peter Tosh. Na sklonku sedmdesátých let se umělecky osamostatnili a založili si vlastní label Taxi. Pod vlastními křídly se mohli konečně hudebně naplno rozlétnout. Nesmírně úspěšná spolupráce s jamajským vokálním triem Black Uhuru je přivedla na pódia v Glastonbury a Wembley a jejich inovativní způsob hry, zejména Dunbarovy rytmické experimenty, předběhly dobu. Své největší fanoušky nalezli i v Micku Jaggerovi a Keithu Richardsovi, kteří si Black Uhuru s ‘Rytmickými Dvojčaty‘ za zády zvolili jako doprovodnou kapelu na turné Rolling Stones. Záhy byli Sly a Robbie doslova na roztrhání, jelikož s nimi chtěl nahrávat každý od Boba Dylana přes Serge Gainsbourgha po Herbie Hancocka.

Vedle spolupráce s velkými světovými jmény se Dunbar se Shakespearem vždy snažili posouvat jamajskou hudbu k novým polohám. Jejich radikální dubové remixy předznamenaly nástup elektronické klubové scény. Sly a Robbie však vždy dokázali přicházet i se soundem, který úspěšně skóroval v popových hitparádách. Světu tak představili například Ini Kamoze či zkraje devadesátých let i u nás populární duo Chaka Demus & Pliers. Ani dnes, kdy jim šedesátka klepe na dveře, nepřestávají ve zběsilém pracovním tempu, který z nich činí jedny z nejaktivnějších hudebníků všech dob a žánrů (objevili se na desítkách tisíc nahrávek!). Jejich postavení ikon světové hudby jim umožňuje přizvat ke spolupráci jen ty nejlepší z nejlepších. Kromě ceněné práce ve studiu (vedle jiných trofejí mají ve sbírce i cenu Grammy za album FRIENDS) koncertují po celém světě.

Prahu již navštívili před sedmy lety a během nezapomenutelného koncertu s nimi vytoupil i zpěvák kapely Third World Bunny Rugs. Letos je však podpoří patrně ještě zajímavější jméno – Junior Reid. Zpěvák, který svou kariéru zahájil ve třinácti letech, si první dózy popularity i spolupráce s Dunbarem a Shakespearem vychutnal jako frontman Black Uhuru. Po odchodu na sólovou dráhu natočil řadu úspěšných alb a jeho singl „One Blood“ se stal neoficiální hymnou Jamajky. Reid si vytvořil pozici jednoho z nejvyhledáva­nějších reggae zpěváků a často spolupracuje s těmi nejvěhlasnějšími jmény v hip hopu a r’n’b. Namátkou jmenujme alespoň Wu Tang Clan, Alicia Keys, The Game, MIMS či Fabolous. Jednoduše řečeno, 9. Srpna se máme v Lucerně na co těšit!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze