The Drones přijedou představit své album Havilah

  • The Drones přijedou představit své album Havilah Fotogalerie (10)
    • 09.07.2009
    • Tisk

    Nový svět The Drones je exotické místo plné temých zákoutí, neprobádaných uliček, svěžích vrcholků a údolí, několika plachetnic – to je okolí obklopující jejich nahrávací studio.

    Sdílejte článek:

Ve skutečnosti to není pouhé studio. Jedná se o dům uprostřed lesa, který objevil zpěvák této melbournské kapely Gareth Liddiard se svou partnerkou basistkou Fionou Kitschin v lednu minulého roku, načež se rozhodli udělat si zde svůj domov. Poté, co se zde usadili, zjistili, že by to bylo zároveň skvělé místo pro nahrání čtvrtého alba The DronesHavilah‘, které bylo vydáno v Austrálii u ATP Recordings 20. září 2008.
Tato malebná samota, ve které bylo ‚Havilah‘ vytvořeno, leží na úpatí Mt. Buffalo, kde bývaly kdysi zlaté doly, nedaleko města Myrtleford ve státě Victoria.
V únoru zde Liddiard začal skládat písně pro nové album. O dva měsíce později se k němu a Kitschin připojili kytarista Dan Luscombe, nejnovější přírůstek The Drones, a bubeník Michael Noga, aby společně nazkoušeli nový materiál.
Poté producent a inženýr Burke Reid (The Mess Hall, Gerling) přivezl nahrávací techniku a dali se do práce – dva týdny v kuse, dokud nebylo hotovo.
„*Je to tady v lese svět sám pro sebe*,“ říká Liddiard. „*Je to nádherné místo. Ne vždy dokážete najít dobré místo pro nahrávání, ale když najdete něco takového, je to něco navíc.*“
‚Havilah‘ (stejně jako vše ostatní, co The Drones vytvořili) je album kontrastů; snoubí se v něm bombastičnost se skromnou krásou, melancholie zápasí s brutálními kytarami a svůdný hlas zpěváka Garetha Liddiarda rozžíná jeho neotesanou poezii, když tentokrát přemítá o podstatě (ne nutně v tomto pořadí) měsíce (‚Penumbra‘), rozvodu (‚The Drifting Housewife ‘) nebo nabytí nadlidské síly a Cargo kultu Johna Fruma (‚I Am the Supercargo‘).
‚Havilah‘je plné inovací a umělecké integrity, což je právě to, co z The Drones udělalo jednu z kritikou nejuznávanějších kapel australského rocku za posledních několik let.
Jejich originalita a neotesaná chaotičnost vynesla kapele v roce 2006 cenu Australian Music Prize za její průlomové album ‚Wait Long By The River and The Bodies Of Your Enemies Will Float By‘.
Ta samá potřeba posouvat hranice je zavedla do jednoho starého mlýna v Tasmánii, kde nahráli další album ‚Gala Mill‘ (2006). O dva roky později kombinace jejich invence, inovace a izolace explodovala do jejich prozatím nejkomplexnějšího díla ‚Havilah‘ (toto jméno odkazuje na biblický kraj nedaleko Rajské zahrady a údolí, kde bylo album nahráno).
Ve skladbách ‚Supercargo‘ a ‚Oh My‘ můžeme nalézt matné odkazy na kytarové spazmy Neila Younga, zatímco v ‚Careful As You Go‘ a ‚Luck in Odd Numbers‘ je rozkošně vinoucí se pop smutnící ozvěnou Suicide a The Velvet Underground. Vynikající balada Cold and Sober je skladba, kterou The Drones během osmi let nahráli už několikrát, ale nikdy s ní nebyli úplně spokojeni.
„*Tentokrát to prostě vyšlo*,“ říká Liddiard. Dále je tu relativně bezprostřední, i když přitom komplexní struktura prvního singlu ‚The Minotaur‘, Liddiardovy sžíravé tirády o budižkničemech na tomto světě, zatímco rozvláčný otvírák ‚Nail It Down‘ možná nejlépe odráží rozsah The Drones, když kmitá mezi akustickou ambientností a dunícím rock’n’rollovým nášupem.
‚Havilah‘ je bezpochyby melancholické, ale svým zvukem a tím, co se snaží sdělit, je také oslavou. Jedná se o pozitivnější výpověď než u jeho předchůdce.
„*Gala Mill je zatraceně depresivní*,“ hodnotí své dílo Liddiard.
„*Není to, jako když jedete na letní dovolenou. Tentokrát jsme byli připraveni na to, že vše, co budeme hrát, bude něco jako očista. A chtěl jsem skládat písně, které by byly o něco abstraktnější, abyste si o nich mohli udělat vlastní úsudek.*“
Když si těchto 10 skladeb několikrát poslechnete, není těžké si o nich ten úsudek udělat. 9.října budete mít tu možnost je slyšet v Lucerna Music Baru živě.
Vstupenky na koncert za 200,– Kč + poplatky jsou k zakoupení v předprodejích sítí Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal a v pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků). Na místě za 300,– Kč.
Klub bude otevřen od 20:00.
Více info na:
www.myspace.com/…nesthedrones
www.thedrones.com.au
www.dsmacku.com
www.myspace.com/…ckupromotion
www.musicbar.cz
www.facebook.com/dsmacku
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.