Na Colours of Ostrava se bude promítat mj. Kusturica

  • Na Colours of Ostrava se bude promítat mj. Kusturica
    • 08.07.2011
    • Tisk

    Filmová scéna na letošních Colours of Ostrava, která vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou …

    Sdílejte článek:

Filmová scéna na letošních Colours of Ostrava, která vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou Uherské Hradiště, nabídne i tentokrát velmi zajímavý program.

Nebudou chybět snímky Emira Kusturici Underground, Dům k pověšení nebo Super 8 Stories, dále například filmy Kvílení, Banksy: Exit Through the Gift Shop, Smlouva s vrahem nebo Vše pro dobro světa a Nošovic a řada dalších. Navíc se po loňské zkušenosti filmové projekce stěhují do větších prostor kina Vesmír v centru Ostravy.

Mezery mezi celovečerními filmy zaplní krátké snímky z nabídky festivalu Fresh Film Fest.

První den proběhne ve znamení malé retrospektivy filmů srbského režiséra Emira Kusturici, který se svým No Smoking Orchestra vystoupí 24. července právě na Letní filmové škole.

Magicko-realistickým snímkem Dům k pověšení Kusturica reagoval na článek v novinách, kdy skupina jugoslávských Romů byla zatčena italskou policií a obviněna z vykupování dětí z chudých romských rodin. Film dokumentárně-snovou formou vypráví o cestě hlavního hrdiny z romské osady do Milána. V Undergroundu, velkolepé fresce oceněné Zlatou palmou v Cannes, naopak autor vykresluje fascinující osudy Jugoslávie a Bělehradu a prokletí balkánského poloostrova zmítaného válkami, osobní nevraživostí a vypočítavostí. Příběh skupiny partyzánů zavřených od druhé světové války po desetiletí ve sklepě a brojící za “vítězství” ve válce je trefnou metaforou Balkánu. Super 8 Stories představuje svérázný portrét skupiny No Smoking Orchestra, jejímž členem je Emir Kusturica od poloviny 80. let .

V sobotu uvidí návštěvníci výběr toho nejlepšího ze současné nabídky Asociace českých filmových klubů: filmy Kvílení o životě Allena Ginsberga a reakcích na jeho stejnojmennou beatnickou báseň, dále Bibliotheque Pascal, drama s prvky magie, tragikomedie i thrilleru, které vypráví o tom, že pokud život nestojí za nic, geografickým přesunem se zničehonic nezlepší. Do kraje svého vzniku dorazí film Vše pro dobro světa a Nošovic, dokumentární groteska Víta Klusáka o poli, na kterém rostou auta. Jako poslední bude uveden snímek Banksy: Exit Through the Gift Shop, zábavný provokativní mystifikační dokument o street artové scéně.

Neděli uzavřou filmy, které slouží jako malá pozvánka na letošní Letní filmovou školu: Čtyři lvi režiséra Christophera Morrise, originální, odvážný a hlavně humorný film o přípravě teroristického útoku ve Velké Británii, Let číslo 93 Paula Greengrasse, který je filmovou rekonstrukcí letu jednoho z letadel uneseného 11. září v USA, francouzský film Hadewijch – mezi Kristem a Alláhem režiséra Bruna Dumonta, fascinující studie následků, které můžou vzniknout z neomezené víry v boží lásku, a Smlouva s vrahem režiséra Aki Kaurismäkiho o úředníkovi, který se snaží zrušit smlouvu s vrahem na svoji vlastní vraždu.

Více o letošní Letní filmové škole se dozvíte na stránkách www.lfs.cz

Informace k letošnímu ročníku festivalu Colours of Ostrava, který se uskutční v termínu do 14. do 17. července jsou pak k dispozici na www.colours.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze