Říjnové Vivaldianno objede sedm měst

  • Říjnové Vivaldianno objede sedm měst Fotogalerie (1)
    • 06.07.2009
    • Tisk

    Vivaldianno, to je Vivaldi v roce 2009. Dílo klasika spojilo rockera Michala Dvořáka s houslistou Jaroslavem Svěceným. Nadčasový hudební zážitek Vivaldianno se chystá na cestu po naší republice letošní podzim.

    Sdílejte článek:

 

Vivaldianno, už jak naznačuje název, má mnoho společného s italským barokním skladatelem Vivaldim, který už před rokem představila dvojice hudebníků – Michal Dvořáka Jaroslav Svěcený – jako svůj hudební inovátorský a nadčasový projekt. Křest stejnojmenného CD zaznamenávajícího hudební výlet do Benátek za tvorbou Antonia Vivaldiho „sfúzovaný“ s rytmy současnosti proběhl už vloni a v tuto chvíli je CD již platinové.
Nyní bude unikátní možnost nejen slyšet, ale i vidět projekt Vivaldianno na koncertních pódiích sedmi měst naší republiky během letošního října.

Fenomenální houslista Jaroslav Svěcený, který se seznámil s hudebníkem, skladatelem, textařem Michalem Dvořákem (klávesy, samplery) už před mnoha lety, kdy spolu pracovali na koncertu Lucie ve Státní opeře Praha (listopad 2002) představí špičkový hudební a audiovizuální program Vivaldianno naživo. Doprovodí je smyčcový dívčí kvarteto a kytary Radima Hladíka nebo Jiřího Janoucha.
Vnitřní dynamiku Vivaldiho díla umocní trubkovitá australská píšťala didgeridoo Ondřeje Smejkala, indický sitár Ladislava Bromaa bolívijský indiánJaime Garvizu hrající na etnické nástroje. Kromě základní sestavy, která obklopuje hlavní protagonisty projektu se výše uvedení hráči střídavě objeví na všech koncertech.
Vyvrcholením koncertního turné Vivaldianno budekoncert v pražské Hybernii, kdy se počet vystupujících hudebníků zmnohonásobí a kam se připravují další nejen hudební překvapení.
Co o projektu Vivaldianno řekli tvůrci samotní?
Michal Dvořák: „Vyzkoušeli jsme obrovské množství nástrojů, abychom zjistili, jestli se k Vivaldiho muzice hodí a že se dobře pojí se zvukem houslí. S dnešní technologií lze dělat čáry, ale trvá to hodně dlouho, pokud má být výsledek zajímavý a vkusný. Nechtěli jsme dělat experiment pro experiment, ale vybrat si sdělnou muziku, která takové úpravy snese. Vivaldiho hudba se pro naše záměry hodí. Třeba jeho aranžmá pro orchestr jsou fantastická, Vivaldi je výborný melodik.“
Jaroslav Svěcený: „Vždycky zůstanu klasik, který bude hrát Beethovena a Brahmse. Vystudoval jsem to a dělám to. Zároveň mě baví zkoušet nové věci. Představte si, že klasika tvoří jedno údolí s vysokými horami. Není vidět dál, stále jedete jedním proudem. Vivaldianno představuje pohled z jiné strany. Moc rád poslouchám názory lidí, kteří dělají jiný žánr a klasiku mají též rádi. Z toho může vzejít zajímavá spolupráce.“

Vivaldianno Tour 2009:
1.10. Pardubice, Dům hudby
7.10. Ostrava, klub Garáž
8.10. Brno, KD Semilasso
12.10. Písek, Kulturní centrum
14.10. Plzeň, Velká Synagoga
20.10. Praha, Divadlo Hybernia
22.10. České Budějovice, divadelní sál DK Metropol
26.10. Liberec, Divadlo F.X.Šaldy

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.