Gorana Bregoviće čeká v průběhu MFF charitativní koncert

Na podporu Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci vystoupí tuto neděli 3. července v Letním kině v Karlových Varech Svatební a pohřební orchestr světově proslulého Gorana Bregoviće a ozdobí doprovodný program 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu.

Výtěžek z této akce půjde na projekty pro seniory. Jako předkapela se představí Gipsy.cz.

Skladatel, producent a sběratel nahrávek world music Goran Bregović, který se proslavil hlavně hudbou pro filmy Emira Kusturici, převezme na festivalu cenu prezidenta MFF.

„Myslím si, že je dobře, že není určena jen hercům a režisérům, ale že je i pro autory scénické hudby,“ uvedl Jiří Bartoška v půlce června na tiskové konferenci v Praze.

Stejné ocenění předá americkému herci a režisérovi Johnymu Turturrovi, který bude ve Varech navíc pracovně. Uvede světovou premiéru svého snímku Někde dnes večer, ve kterém si po boku manželky Katherine Borowitz zahrál hlavní roli. „Je velký režisér, herec i scenárista, to ocenění není třeba zdůvodňovat,“ podotkl Bartoška.

„Jsme world music s prvky popu, rapu, breakbeatu a dalších stylů. To patrně vedlo i pořadatele koncertu orchestru Gorana Bregoviče k tomu, že nás oslovili,“ komentoval obsazení své kapely na karlovarském koncertě frontman skupiny Gipsy.cz Radek Banga.

Gipsy.cz – Romano Hip Hop

 

„Považuji to za skvělou příležitost pro nevšední setkání s muzikantem, kterého si velmi vážím pro jeho talent a umění kombinovat různé hudební žánry s balkánským folklórem,“ dodal. Gipsy.cz v posledních letech často vystupují v zahraničí. Objevili se na prestižních festivalových pódiích i v klubech 17ti zemí.

„Letos Gipsy.cz uskutečnili turné po Austrálii, kde vystoupili v rámci festivalu Karavan 2011. V květnu a červnu koncertovali také v Německu, Polsku a Maďarsku. V červenci a srpnu se chystají na festivaly České hrady, Moravské hrady i do Polska,“ řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota. Připomněl, že koncem dubna vydali novinkové album Desperado a režisér Milan Šteindler na titulní písničku natočil vtipný videoklip.

Goran Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu. Živit hudbou se začal v šestnácti letech, na kytaru a basu hrál v punkových a rockových kapelách. Hlavně kapela Bjielo dugme byla v bývalé Jugoslávii populární. Většího úspěchu se dočkal, když začal psát hudbu k filmům Emira Kusturici.

Prvním byl snímek Dům k pověšení, za jehož režii získal Kusturica cenu v Cannes v roce 1989. Další společný film Arizona Dream vznikl v roce 1992 v USA, kde se oba tvůrci usadili poté, co v Jugoslávii vypukla občanská válka. Kusturica za něj získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně.

Ze Spojených států se pak oba přesunuli do Paříže, kde Goran Bregović složil hudbu k víc než dvaceti filmům. Ve francouzské koprodukci vznikl i Kusturicův snímek Underground, který se natáčel v Praze, Budapešti a Bělehradě. V roce 1995 získal v Cannes Zlatou palmu.

Pak se oba tvůrci kvůli dlouhodobým sporům rozešli. Goran Bregović si založil vlastní kapelu, se kterou vyjíždí na turné po celém světě. Žije stále ve Francii. V Praze naposledy koncertoval loni a předloni.

Gypsy.cz – Jednou

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.