Rock for People láká na cesty vlakem a je opět ekologický

  • Rock for People láká na cesty vlakem a je opět ekologický Fotogalerie (8)
    • 22.06.2011
    • Tisk

    Na festivalu Rock for People oslaví 20. výročí svého působení v České republice mezinárodní …

    Sdílejte článek:

Na festivalu Rock for People oslaví 20. výročí svého působení v České republice mezinárodní organizace Greenpeace. Při té příležitosti vznikne ve festivalovém areálu Zelené městečko.

Rock for People, který se koná od 2. do 5. července 2011, už tradičně v rámci ekologického konceptu podporuje i veřejnou dopravu (včetně té kyvadlové), vlakovou dopravu na festival, cyklojízdu (výrobu a instalaci stojanů na kola a letos poprvé navíc profesionální doprovodný cykloservis nevyjímaje) nebo tisk propagačních materiálů na recyklovaný papír.

V průběhu festivalu by se měl používat recyklovatelný toaletní papír. Nově se do zeleného programu zapojí i společnost T-Mobile, díky které bude možné rozšířit unikátní separační linky i „recycle pointy“.

„Jsme rádi, že se nám daří eko aktivity neustále rozšiřovat. Letos se budou účastníci v Zeleném městečku moci například dozvědět novinky o solární energii. I díky finanční podpoře společnosti T-Mobile bude areál včetně stanového města pro 15 tisíc lidí plně vybaven odpadkovými koši na tříděný odpad,“ říká Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production.

My Chemical Romance – Na Na Na

 

Za loňský přístup k životnímu prostředí festival Rock for People získal první místo v akci Čistý festival, podporované společností Ekokom. Jako první a zatím jediný v bývalém Československu zprovoznil vlastní unikátní linku na třídění odpadů, skrze kterou prochází veškerý odpad vyprodukovaný na festivalu.

Linka je v provozu 24 hodin denně po dobu pěti dní. Loni jí prošlo přes 70 tun odpadu. 80 % pak bylo ve spolupráci s Hradeckými službami a. s. recyklováno (plasty, papír, sklo, hliník, baterie). Na provozu celého třídícího systému festivalu se vystřídalo 200 dobrovolníků z řad festivalových návštěvníků.

Celý koncept zeleného festivalu finančně podpoří také firma T-Mobile, která je už počtvrté za sebou generálním partnerem festivalu a deník Metro pak dobrovolníkům dodá slušivá trička a postará se o informování návštěvníků.

Novinkou letošního ročníku bude i tříděný sběr gastroodpadů ze všech festivalových stánků s občerstvením.

„Očekáváme, že se tímto opatřením podíl recyklace zvedne na 90 % veškerého odpadu,“ říká Štěpán Suchochleb, který má ekologický program na starosti.

Během loňského ročníku se v rámci této aktivity vysbíralo přes 110 tisíc pivních kelímků. Jejich složením vznikl had o rekordní délce 1 155 a čtvrt metru. Festival Rock for People tímto počinem předčil jiné open air akce a zapsal se tak do České knihy rekordů.

Kromě certifikátu Čistý festival získal loni Rock for People i významné ocenění od celosvětové asociace A Greener Festival. Nejen pro organizátory bylo udělení tohoto významného certifikátu Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a organizace A Greener Festival dalším důkazem o správném směřování k co nejmenší zátěži na životní prostředí a zároveň k příjemnému pobytu všech návštěvníků.

Na plnění velice náročných kritérií vypsaných stejnojmennou organizací dohlíželi její zástupci osobně. O to větším úspěchem je označení „Green & Clean“, které si osobně převzali organizátoři festivalu v Londýně. Certifikát pro ně není jen odměnou za šetrný přístup k přírodě, ale i závazkem pro nadcházející 17. ročník.

Greenpeace letos na Rock for People postaví odpočinkové Zelené městečko. To nabídne možnosti aktivního odpočinku a zároveň komornější atmosféru, zajímavý program a originální prezentaci českých neziskových organizací. Nejdete ho hned vedle 24tihodinové zóny u hlavního vchodu.

V rámci Greenpeace stage tu proběhne hudebně-zábavní produkce. K vidění budou africké tance, bubeníci z Afriky nebo divadelní variace Vší eskapády, zahrají a zazpívají třeba Márdi a Pítrs z Vypsané fiXy či kapela Lety mimo.

Vypsaná fiXa – Mažoretka

 

Program zpříjemní třeba zdravé vegetariánské a veganské občerstvení, Fair Trade káva z Mama Coffee nebo posezení v Čajovně Rainbow. Na místě bude k dispozici 120 zásuvek na solární energii. V těch bude možné (s vlastní nabíječkou) dobít například fotoaparáty.

Chill out stan nabídne počítače s internetem napájené ze solárních panelů. K posezení tam dostanete nápoje chlazené solární energií nebo polévku uvařenou na solárním vařiči.

Recyklační dílně dostanou návštěvníci možnost vyrobit si solární vařič, peněženku z tetrapackových obalů nebo boty z pneumatik. Praktické workshopy budou probíhat po celou dobu festivalu a poskytnou zájemcům jak materiál, tak i návod. V infostánku Greenpeace si nejen environmentálně naladění nadšenci můžou změřit vlastní ekologickou stopu, nebo si na herní konzoli Kinect X-boxu zahrát hry s ekologickou tématikou. A zároveň se dozví všechno podstatné o práci Greenpeace a nejnovější informace o toxické kampani přímo od jejího vedoucího.

Zajímá vás air-brush body painting?

Pokud ano, v nabídce nechybí ani možnost namalování ekologických motivů přímo na tělo, a to zdarma. Mimo areál Zeného městečka nabídne Greenpeace i vodní zorbing. Pod dohledem proškolených dobrovolníků se mohou návštěvníci v aquazorbové kouli vydat na vodní hladinu a vrhat salta a kotrmelce. Tato aktivita ovládne přilehlý rybníček, který najdete na festivalové mapě.

Na své si tu přijdou ale i zastánci elektromobility: vystaveny budou elektromobil i elektroskútr, nebo dokonce dodávka Olda, která recykluje použitý olej z restaurací. U stánku společnosti Člověk v tísni si vyzkoušíte, jak byste obstáli v Africe na cestě pro vodu. Prezentace Amnesty International zase předvede, jak vypadá běžný den politického vězně. Hnutí Duha zve na filmy a odborné přednášky s ekologickou tématikou, společnost Arnika naučí vyrábět „recyball“.

Rock for People v rámci ekologických aktivit podporuje také cestování, které šetří životní prostředí. Díky spolupráci s Českými drahami tak bude fanouškům k dispozici speciální tarifní nabídka „Vlak+ Rock for People 2011“. Ta se bude vztahovat na všechny zpáteční jízdenky zakoupené do cílové stanice začínající názvem „Hradec Králové …“, s datem nástupu jízdy 1. až 5. července 2011.

www.rockforpeople.cz

Paramore – Emergency

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze