Kongresové centrum uslyší Philipa Glasse

  • Kongresové centrum uslyší Philipa Glasse Fotogalerie (10)
    • 09.07.2009
    • Tisk

    Ve čtvrtek 16. července ve 20:00 zazní Kongresovým centrem průřez komorní hudby z několika oblastí bohaté tvorby amerického minimalistického skladatele a klavíristy Philipa Glasse. Spolu s ním vystoupí violoncellistka Wendy Sutter a klavírista a perkusionista Mick Rossi.

    Sdílejte článek:

  
Zazní hudba z filmu Naqoyqatsi, sólové klavírní skladby z cyklů Metamorphosis a Etudes, hudba k představení The Screen, kterou Glass napsal spolu s Foday Musa Susou, a skladba pro sólové violoncello z čerstvého díla Songs and Poems for Cello. Tento cyklus složilPhilip Glass pro virtuózní violoncellistku Wendy Sutter, bývalou členku proslulého souboruThe Bang on a Can All-StarsT, která ho také na pražském koncertě doprovodí. Ve třech skladbách se také po boku Philipa Glasse objeví perkusionista Mick Rossi. Zajímavostí je, že Wendy Sutter hraje na vzácné violoncello, které bylo vyrobeno v roce 1620 v italské Cremoně a které v 17. století hrálo v Sixtínské kapli.
Letos dvaasedmdesátiletý Philip Glass je jeden z nejvlivnějších skladatelů 20. století, průkopník minimalismu v současné vážné hudbě, autor mnoha děl, mezi jinými avantgardních operEinstein on the Beach, Satyagraha, Akhnaten, soundtracků k filmům Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsireži­séra Godfrey Reggia, autor na Oskary nominované hudby k filmům The Hours, Kunduna*****Notes On a Scandal***, spolupracovník mnoha dalších umělců – od choreografky Twyly Tharp přes režiséra Roberta Wilsona k Allenu Ginsbergovi, od Woody Allena přes Paula Simona až po Davida Bowieho.
Philip Glass se narodil a vyrostl v americkém Baltimoru. Studoval v Chicagu a Aspenu, v Paříži pak u legendární profesorky Nadie Boulanger, kde spolupracoval se sitarovým virtuosem Ravi Shankarem, který jeho pozdější tvorbu silně ovlivnil. Do New Yorku se vrátil v roce 1967 a založil Philip Glass Ensemble – soubor sedmi hráčů na klávesy a dechové nástroje. Hudební styl, který Glass rozvinul, byl nazván minimalismem – termínem, který Glass nemá příliš rád. Spíše o sobě mluví jako o skladateli hudby s opakujícími se strukturami. O jeho kompletním díle se naopak jako o minimalistickém rozhodně nedá mluvit – za dvacet pět let Glass složil více než dvacet větších i menších oper, osm symfonií, dva klavírní koncerty, koncerty pro housle, klavír, tympány a saxofonový kvartet, sountracky filmů, jejichž šíře sahá od Jeana Cocteau k Errolu Morrisovi, houslové kvartety, hudbu pro taneční představení, neustále se rozšiřující dílo pro sólový klavír a varhany. Kromě výše uvedených nominací byla jeho hudba pro film Truman Showoceněna Zlatým Globem, za The Hours získal nejen nominaci na Oskara, ale i na Zlatý Globus a Grammy. Přednáší, vede dílny a pravidelně vystupuje se svým Philip Glass Ensemble.

Vstupenkyza 790 – 1990 Kč v síti Ticketpro a Ticketportal.
Pozor – omezená kapacita: v prodeji je pouze spodní část Kongresového centra bez balkonu.

Více informací: www.philipglass.com
Poslechněte si: Philip Glass – Mad Rush:


 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.