Na cenách OSA bodovali Xindl X, Klus i Kabáti

  • Na cenách OSA bodovali Xindl X, Klus i Kabáti Fotogalerie (3)
    • 10.06.2011
    • Tisk

    Divadelník, textař a hudebník Jiří Suchý získal zlatou cenu Ochranného svazu autorského pro rok 2010 za přínos české hudbě. Do Zlatého fondu OSA byl in memoriam zapsán autor hudby k filmům a televizním inscenacím Luboš Fišer.

    Sdílejte článek:

Svaz na včerejším setkání v pražském klubu SaSaZu vyhlásil také nejúspěšnější skladatele populární a vážné hudby, textaře a nakladatele za rok 2010, které zvolil podle údajů ze svých oficiálních statistik.

Hned dvě ceny v kategoriích „nejúspěšnější skladba vážné hudby“ a „nejúspěšnější skladatel vážné hudby“ získal kytarista Štěpán Rak, který se nedávno vrátil s Alfredem Strejčkem z turné na Podkarpatské Rusi, kraji svých biologických rodičů. Profesor a zakladatel oboru kytara na Akademii Múzických Umění uspěl v kategorii „vážná skladba roku“ už loni.

Za populární hudbu byl jako nejúspěšnější skladatel oceněn Richard Krajčo ze skupiny Kryštof, skladbou roku se stala „Láska v housce“ od Xindla X a nejúspěšnějším textařem Milan Špalek ze skupiny Kabát. Za nejúspěšnějšího mladého autora populární hudby byl označen písničkář Tomáš Klus.

Xindl X, Olga Lounová – Láska v housce

 

Turné Karla Gotta a Evy Urbanové získalo ocenění jako koncert roku, nejúspěšnějším nakladatelem se stala společnost A-Tempo Verlag. Nejúspěšnějším hudebním dílem v zahraničí loni byla skladba „Cries of Innocence“ od skladatele Ivana Doležálka.

Součástí ceremoniálu bylo i vyhlášení vítěze prvního ročníku Českého YouTube Festu, který pořádají hudební magazín iReport a OSA ve spolupráci s českým Googlem. Stala se jím skupina Flattus s klipem „Timeout“. Kapela teď bude mít možnost zahrát si na známých českých letních festivalech nebo odehrát vlastní podzimní turné.

Slavností večer doprovodily filmové a televizní melodie v podání Varhana Orchestroviče Bauera a Okamžitého filmového orchestru (OFO). Zazněla třeba hudba z filmů Kolja, Starci na chmelu, James Bond, seriálů Návštěvníci, Dobrodružství kriminalistiky, Arabela a dalších.

Nechyběla ani melodie Večerníčku jako vzpomínka na nedávno zesnulého skladatele a jejího autora Ladislava Simona.

Ochranný svaz autorský je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, např. dědiců. Vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům. Zastupuje přes 5 800 tuzemských tvůrců. Na základě recipročních smluv reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v České republice.

Kryštof – Srdce

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.