The Tiger Lillies se v půlce června vrátí do Archy

  • The Tiger Lillies se v půlce června vrátí do Archy Fotogalerie (1)
    • 02.06.2011
    • Tisk

    Pražské Divadlo Archa promění na čtyři večery britská kapela The Tiger Lillies ve znesvěcený …

    Sdílejte článek:

Pražské Divadlo Archa promění na čtyři večery britská kapela The Tiger Lillies ve znesvěcený salon krásy. Od 15. do 18. června se sem její členové vrátí, aby uvedli úspěšné představení Zde jsem člověkem!, které vzniklo ve spolupráci s režisérem Jiřím Havelkou a irským dramatikem Jocelynem Clarkem, a to v rámci Pražského quadriennale.

„Havelka, Clarke a scénograf Vladimír Němeček vytvořili společně s touto slavnou britskou kapelou pro naši scénu hudební show. V představení jsou konfrontovány svérázně nemravné texty The Tiger Lillies s antiseptickou ideologií moderní tělesné kultury,“ uvedla mluvčí Archy Pavlína Svatoňová.

Série skladeb, které pro inscenaci Zde jsem člověkem! vznikly, se tematicky volně opírají o středověký román Francoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel. Jejich texty charakterizuje svérázná logika zvrácenosti, světa naruby a neustálá oscilace mezi společností „nahoře“ a „dole“.

Projevy tělesnosti tak podle Svatoňové ve všech podobách působivě kontrastují s procedurami fantaskní laboratoře na ideální krásu a fyzickou dokonalost muže a ženy současnosti.

„Tvorba The Tiger Lillies stojí na pokraji kabaretu, brechtovských songů, punku a soudobé hudby. Světovou proslulost trojici přinesly nejen koncerty, ale také divadelní projekty,“ upozornila Svatoňová.

Šlo např. o „junk operu“ Shockheaded Peter, oceněnou prestižní britskou cenou Laurence Oliviera, či představení Circa s kanadským tanečním souborem Holy Body Tattoo.

„Písně The Tiger Lillies jsou, kromě černého humoru a vulgarismů, plné prapodivných postav a životních osudů lidí na pokraji společnosti. Hlas zpěváka a skladatele všech písní Martyna Jacquese osciluje od hrubého pouťového zpěvu po operní falzet s kastrátskou technikou,“ dodala mluvčí.

Jocelyn Clarke pracoval jako dramaturg dublinského Abbey Theatre. V současné době vyučuje scenáristiku na Národní filmové škole v Dublinu, zároveň je lektorem na Sundance Theatre Lab v Utahu.

Režisér Jiří Havelka je držitelem Ceny Alfreda Radoka v kategorii Talent roku 2007, členem uměleckého sdružení Vosto5.

Jeho inscenace Člověče, zkus to! (DAMU), Drama v kostce (Studio Ypsilon) a Černá díra (Dejvické divadlo) získaly řadu ocenění. Pro Divadlo Archa vytvořil v roce 2008 hudební inscenaci Exit 89 – Tragická opereta.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.