Moby vydává Wait For Me

  • Moby vydává Wait For Me Fotogalerie (14)
    • 30.06.2009
    • Tisk

    S posledním červnovým dnem vydává všestranný americký hudebník Moby své nové album Wait For Me. Prvním singlem je Pale Horses, který zazní vedle již zažitých hitů i na českém O2 Sázavafestu 1.srpna v Kácově.

    Sdílejte článek:

  
Americký muzikant Richard Melville Hall dostal od svých rodičů přezdívku Moby podle románu Moby Dick. Jeho autor, Herman Melvill, patřící do hudebníkova rodokmene.
Ve své dospělosti bývá Moby přezdíván navíc „hudební chameleón“. Dnes dokáže tento Američan zahrát na úctyhodné množství hudebních nástrojů a používá svou přezdívku z dětství jako své umělecké jméno, ačkoliv některé své skladby složil pod pseudonymy Voodoo Child, Barracuda, Brainstorm, UHF, The Brotherhood, DJ Cake, Lopez, Mindstorm, Schaumgummi a Pippy Baliunas.
Před tím, než se Moby dal v osmdesátých letech na dráhu DJe, hrál v několika kapelách jako Ultra Vivid Scene, výjimkou nebyla ani punková formace The Vatican Commandos nebo anarchistická skupina Flipper. S příchodem rave party a tanečního stylu se od dosavadních partiček odchýlil.
Z jeho prvních EP je zajímavé Next is the E, na němž se objevila skladba Thousand, která je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší skladba, ve které zní i 1000 beatů za minutu, tedy okolo 16 úderů za sekundu. Po přesedlání na taneční hudbu bodoval hned se svým prvním singlem Go, jehož úspěch už tehdy reflektovaly britské hitparády, a ne náhodou zazněl i v seriálu Twin Peaks.
Stejně jako muzikantův debut i další dvě alba Early Undergrounda Ambient vyšla u vydavatelství Instinct Records, od něhož Moby později odešel k větším společnostem. Jeho úspěch v USA i Evropě vygradovalo vydáním čtvrté desky Everything Is Wrong, která v roce 1995 získala od MTV ocenění album roku. Bylo to první album, které zasahovalo do více žánrů, mezi nimiž nechyběl house, hardcore, rock, ambient, punk nebo jungle.
Následně Moby zremixoval své do té doby nejúspěšnější album a v roce 1996 pod přezdívkou Voodoo Child vypustil do světa taneční hudby The End Of Everything. Kontroverzní byl i následující kytarový počin Animal Right, kde se sám ujal i zpěvu a fanouškům se nesmazatelně vryla do paměti skladba Come On, BabyaThat's When I Reach For My Revolver.
Návratem na elektronickou scénu se stalo album I Like to Score z roku 1997 a album Playvydané o dva roky později ho katapultovalo na úplný vrchol umocněný 10 milióny prodaných nosičů a bezmála dvouletým turné. Roční práce na tomto albu přinesla v konečném výsledku i zajímavé prvky černošské hudby ze začátku minulého století, hip hopu i instrumentální muziky. Moby dovedl elektronickou hudbu do běžného konzumního života, protože producenti reklam a televizních spotů využili jeho písně ve své tvorbě. Moby ale neposkytnul své skladby všem. Nechtěl, aby se dostaly do rukou takovým korporacím, které podle něj nějakým způsobem škodí.
V roce 2002 vydal desku s jednoduchým názvem 18, po třech letech vyšlo album Hotel a za další tři roky Last Night. V úterý 30. června má vyjít novinka pod názvem Wait For Me, kterou Moby natočil ve svém domácím studiu. Má se na ní objevit více ambientu a komorní atmosféry. Prvním singlem je Pale Horses, který zazní vedle již zažitých hitů i na českém O2 Sázavafestu 1. srpna v Kácově.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze