Český drum'n'bass jde do světa

  • Český drum'n'bass jde do světa Fotogalerie (12)
    • 23.01.2007
    • Tisk

    Poslední dobou se česká hudba dočkala poměrně slušných výsledků. Několik tanečních tracků od tuzemských producentů vyšlo na zahraničních labelech. Je až s podivem, že se takto prosazuje hudební styl, který není příliš mainstreamový.

    Sdílejte článek:

Světlá strana

Jakub Holovský alias Kubatko (www.kubatko.info) je mladý, neklidný a úspěšný. Se svým funkem, nasáklým, lehkým stylem drum'n'bass dokáže rozvlnit i ortodoxního vyznavače Iron Maiden. Z jeho tracků čiší pozitivní, bezstarostná nálada a jejich zvuk je tak krystalicky průzračný, že po něm sáhli až z Británie. Na labelu Defunked mu vyšla jedna skladba na vinylové výběrovce nazvané Co-Labs, pozoruhodný úspěch.
Přestože se zatím jedná o jediný Jakubův vinylový zářez, další desky na tomto nosiči na sebe nenechají dlouho čekat – hned dva vinylové singly vyjdou u kalifornského labelu Peer Pressure. A nesmíme zapomenout na daleko bohatší Kubatkovu diskografii v oblasti digitálních releasů, tedy mp3 stahovatelných z elektronických obchodů.

O něco ostřílenějším borcem je ale Lukáš Turza, produkující pod jménem Brooklyn (www.myspace.com/brooklynsound ). Ten tvoří taneční hudbu už nějakou dobu a někdo si možná vzpomene na jeho druhý alias Juanita Juarez. Tvrdá práce na studiu zvuku i hudby nesla ovoce ve formě vinylových nosičů na labelech Spearhead, Phusion, Horizon a hlavně legendárním a elitním Subtitles. Co bude dál? Nechme se překvapit. Už teď je ale jisté, že to překvapení bude jistě příjemné a bude se na ně stejně dobře tančit jako bude lahodit uchu.
Do třetice všeho dobrého: pardubickému rodáku skrývajícímu se pod název Denius se v roce 2005 podařilo prorazit, když jeden jeho track vydal na výběrovém CD britský prestižní časopis Knowledge. Přímé následky tento úspěch zatím nemá, ale Deniusova hudba je natolik kvalitní, že se jistě nějakých těch následků ještě dočkáme.
Temná strana

Ostrava a místní sdružení lidí žijících drum'n'bass DvoikaTroika, to jsou pro fandu taneční hudby synonyma. Z okruhu těchto lidí začíná vyčnívat autorská dvojice No Money (http://www.myspace.com/nomoney23 ), která přes svůj pseudonym rozhodně netrpí chudobou co se týče hudebních nápadů. Jejich hudba představuje nadupaný energetický d'n'b, který roztančí i vašeho dědečka.
Debutové album No Money vyšlo digitálně na bristkém labelu Evopro pod názvem Drum Drama. Poté následoval singl „Goro“, který se dostal do tabulky bestsellerů v těch nejdůležitějších digitálních obchodech. Dvojice si všimlo kanadsko-britské vydavatelství Future Pressure, výsledkem čehož je jeden vinyl vydaný a další na vydání čekající.

Dalším úspěchem, dovolím si říci fenomenálním, je pro český drum'n'bass Pražan říkající si Rido (www.myspace.com/ridojunglist ). Tvůrce drsné a zlé hudby (kterému již vyšlo několik mp3 releasů) si všimli drsní a zlí Angličané Leon Switch & Kryptic Minds, majitelé prestižního labelu Defcom Records. Takže už v únoru se můžeme dočkat vinylu vydaném na tomto labelu, kde na jedné straně budou výše zmíněné celebrity a na druhé straně Rido!
Posledním želízkem v ohni je českobudějovický rodák Jindra Brejcha. Tento člověk vyrostl z breakcore komunity (kde tvořil jako Noize Punishment – www.myspace.com/noizepunishment ) a na jeho agresivním stylu je to setsakramentsky znát. Pod názvem Forbidden Society (www.myspace.com/…densocietycz) se vrhnul na šílený d'n'b jak již bylo řečeno, své kořeny neskrývá. Na francouzském labelu Jungle Therapy mu vyšly zatím dva vinyly, další má být venku každou chvíli. Největší senzací je ale fakt, že Jindrův track Demons si vybrala k remixu belgická hvězda DJ Hidden a výsledek jeho práce vyjde na americkém labelu Independenza.
Zdá se, že v odrůdě taneční hudby zvané drum'n'bass nás reprezentují dobří hráči. Existuje však nějaký „dorost“? Myslím, že nějaký určitě existuje a jsem si více než jistý, že na sebe nenechá dlouho čekat.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.