Kutnohorské rockování upozorní na roztroušenou sklerózu

Podpořit projekt stavby rehabilitačního centra pro lidi nemocné roztroušenou sklerózou má festival Kutnohorské rockování 2011, který se uskuteční už 28. května pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře.

Za účasti oblíbených zpěváků a kapel chtějí pořadatelé upozornit na závažné onemocnění, které postihuje i mladé lidi. Akce se uskuteční u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy vyhlášeného v roce 2009.

Vystoupí na ní třeba kapela Yo Yo Band, Xindl X, Vlasta Horváth nebo Věra Špinarová a výtěžek ze vstupného bude věnován na vybudování centra.

„Znám lidi, které tento problém postihl už v mládí. Jakákoli popularizace nemoci je dobrá. Lidé mnohdy netuší, jak s tím mají žít,“ řekl zpěvák Richad Tesařík z Yo Yo Bandu.

Kromě hudebního a osvětového programu budou součástí festivalu šermířské soutěže, dětské hry i tzv. kutnohorské referendum, tedy ochutnávka piva zdarma.

Xindl X – Anděl

 

Pořadatelé navíc představí projekt Expedice RS Kilimanjaro 2010, kterého se loni v říjnu zúčastnili pacienti nemocní roztroušenou sklerózou. Několika z nich se podařilo absolvovat náročný výstup na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v Tanzanii. Cílem expedice bylo ukázat, že kvalitní život je možný i s takovým onemocněním jako je roztroušená skleróza a dodat pacientům naději.

„Rockování se dělá hlavně proto, že na Kutnohorsku má vzniknout rehabilitační centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou, které v ČR chybí. V současné době je asi 19 tisíc pacientů a vybudování podobného zařízení je nezbytné,“ to jsou slova autorky projektu a organizátorky Kutnohorského rockování Hany Suché. Zdůraznila, že záměrem festivalu je také osvěta, která má varovat před zanedbáváním zákeřné nemoci.

„Je to choroba mladých lidí a rockové akce se účastní mladí lidé. Je potřeba, aby informovanost pronikla mezi ně,“ doplnila neuroložka Eva Havrdová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Zdůraznila, že jde o závažný společenský problém. „Roztroušená skleróza je v současné době stále tabuizována. Kvůli tomu, že společnost málo ví o této nemoci, panují někdy obavy, zda to není nakažlivé. Informačního šumu často zneužívají zaměstnavatelé, kteří pacienty šikanují,“ uvedla.

Podle Havrdové lidé nemocní roztroušenou sklerózou mnohdy ztrácejí zaměstnání, a to i ve státních institucích. „Letošní akce je proto zaměřena na zaměstnanost lidí. Snažíme se, aby takto postižený člověk mohl být pro společnost užitečný. Lidé, kteří chtějí být přínosem, mnohdy narážejí na překážky,“ uvedla. Upozornila, že je velmi důležité včasné odhalení zdravotního problému. „Je to finančně náročná choroba. Je léčitelná pouze v časném stadiu. Společnosti se vyplatí investovat do včasné léčby,“ zdůraznila.

Mezi příznaky, které by pacienta měly varovat, je porucha zraku nebo brnění končetin. „Může se to projevit na jednom oku, rozmazané vidění nebo dvojité vidění, či pocit vypadávání zorného pole,“ řekla lékařka. Také porucha hybnosti, závratě či problémy s koordinací pohybu by měly přivést člověka k lékaři.

Věra Špinarová – Jednoho dne se vrátíš

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze