Through The Noise Tour se pokusí oživit původní myšlenky hardcore

  • Through The Noise Tour se pokusí oživit původní myšlenky hardcore Fotogalerie (23)
    • 05.05.2011
    • Tisk

    Svátkem pro příznivce hardcoreové muziky a (bohužel výjimečně) i původních hardcoreových…

    Sdílejte článek:

Svátkem pro příznivce hardcoreové muziky a (bohužel výjimečně) i původních hardcoreových myšlenek bude již pozítří zastávka pěti kapel v rámci letošního Through The Noise Tour v pražském Rock Café.

Jeho největším magnetem jsou Comeback Kid z kanadského Winnipegu, pro něž bude páteční koncert již čtvrtým vystoupením v České republice. Na tom prvním se ale na strahovské Sedmičce sešlo tolik zájemců, že kapacita klubu nestačila, a koncert si tak užila jen ta část šťastlivců, kterým se podařilo protlačit se do přední části klubu. Druhé představení CBK přišlo v roce 2009, jenže ve formě festivalového setu, což přece jen pro většinu fandů klasického HC není to pravé ořechové, a to třetí pak v loňském roce v Abatonu, od jehož návštěvy ale pro změnu odrazovala fanoušky podivná dramaturgie a pochybná společnost hudebních těles žánrově až příliš protichůdných.

Letošní koncert CBK tak bude prvním, na kterém je doprovodí výběr kapel spřízněných svými HC-punkovými kořeny, bez zbytečných metalových póz a atributů, které tak dají alespoň částečně vzpomenout na dobu, kdy hardcore byl jasně definovaný jako sub-žánr punku, nebyl zamořen ani metalovými manýry, ani riffy, a byl naopak alternativou k metalu, jeho výsměchem i opozicí.

Specifickou partou jsou norští Kvelertak, jejichž kombinace vzteklého hardcore-punku se sludge a rockandrollem si získala i u nás velmi početné publikum. Ani Grave Market z Vancouveru nejsou v ČR neznámí, zejména díky promotérům z Two Shovels – i oni potěší fanoušky nejen poctivým „old school“ HC soundem a la Verse, No Warning či Bane, ale stejně jako Comeback Kid i věrností k původním myšlenkám, vázajícím se k tomuto stylu, jako jsou veganství a vegetariánství, anti-konzumismus, politická angažovanost a sociální uvědomění, které bohužel v poslední době nepochopitelně nejsou už pro některé party, považující se za „hardcore kapely“, samozřejmostí.

Kalifornští The Ghost Inside jsou inspirováni jednak přímočarým moshovým zvukem a la First Blood, Deez Nuts, Carpathian nebo Hoods, na druhou stranu ale sympaticky obohacují svou tvorbu melodickými kytarovými riffy a la Misery Signals, It Prevails nebo Counterparts. Zmíněný kvartet kapel doplňují ještě další Norové, Social Suicide z Bergenu, přinášející osvěžující, ale nekompromisní hardcore noise-punk, mohutně inspirovaný Refused, Gallows, Converge nebo Botch.

Páteční akce v Rock Café připomene návštěvníkům fakt, že skutečná hardcoreová scéna ani náhodou není o „tunelech“ či „breakdownech“, ale o snaze ovlivnit svými názory a postoji, a jejich realizací v praxi, společnost směrem k morálnějšímu, etičtějšímu a humánnějšímu postoji ke světu, k přírodě, k ostatním lidem a životu jako takovému. A snad přinese naději, že kapely jako jsou Comeback Kid, vzniklé na opravdových hardcoreových principech, budou nadále existovat, a oživovat tyto původní myšlenky.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.