Nový projekt Damona Albarna -

  • Nový projekt Damona Albarna - Fotogalerie (21)
    • 21.01.2007
    • Tisk

    Damon Albarn je muž mnoha tváří. Stojí za superprojektem Gorillaza veleúspěšnou kapelou Blur. Navíc teď přichází s dalším hudebním projektem The Good, The Bad And The Queen, k němuž si přizval ještě další kolegy z branže. Paul Simonon hrál v The Clash, Tony Allen v Africa 70 a Simon Tong v The Verve.

    Sdílejte článek:

Projekt začal nabírat konkrétní obrysy už v roce 2004, kdy Damon Albarn se Simonem Tongem cestovali za veteránem Afrobeatu, bubeníkem Tony Allenem do Lagosu. Spolu s místními muzikanty natočilo trio mnoho materiálu pro pozdější použití. Nahrávku, která vznikla, pak dostal producent Danger Mouse a nový projekt byl na spadnutí.
Výsledkem je specifická nahrávka ovlivněná klasickou anglickou kytarovou tradicí a západoafrickým Afrobeatem. Muzika přeskakuje od západního indie až po reggae a dub. Výrazná basová linka, klavír typicky britská kytara, příjemně ležérní rytmika a nezaměnitelný vokál. To jsou The Good, The Bad And The Queen.
Jak to bylo?
Po návratu do Anglie Damon dokončoval album Gorillaz Demon Days a projekt tria byl na tu dobu upozaděn. Po čase se k nahrávkám vrátili a když Damon odevzdal natočený materiál producentovi Brianovi “Danger Mouse” Burtonovi, tak se pocity ohledně projektu změnily. Damon Albarn k tomu uvedl: "Cítil jsem, že mě tato deska vlastně nepotřebuje, mohu ty písně použít, ale nebudu je zpívat. Při příchodu Briana to bylo všechno najednou víc cítit a celý projekt začal opravdu směřovat k The Good, The Bad and The Queen. Začal jsem psát o čtvrti West London, protože si myslím, že je to opravdu skvělé místo k životu.”
Posledním spolupracovníkem, který přišel do studia byl basista Clash a rodák ze čtvrti West London, Paul Simonon. Když jsme šli za Paulem, jestli by s námi nechtěl na tomto projektu pracovat, tak jsme zjistili, že ve skutečnosti bydlí jen několik ulic od Damona. Paulovou hlavní náplní po Clash už nebyla muzika, ale malování, ale to mu nebránilo dostat se hned zpátky do rytmu a zkoušení. “Šel jsem si poslechnout dvě jejich písničky a hned jsem v hlavě slyšel basy, které by se k tomu hodily. Takže jsme se do toho pustili znovu od začátku a udělali vlastně úplně novou nahrávku,” říká Simonon. „Nahrávali jsme v Damonově studio na Golborne Road a v Devonu a vše bylo hotovo v počátkem léta 2006. Výsledek je velmi vázán k místu a času natáčení, ale je v něm cítit to široké geografické zázemí.“
The Good, The Bad & The Queen následuje cestu anglické tradice z hudebních hal přes západní Afriku a Afrobeat, West Indies a jeho reggae a dub až zpátky do Anglie na londýnskou punkovou scénu. Vše od British beat z 50. let až po současný Britpop. Je to, jak říká Damon: “Série dopisů a historických příběhů a momentů. Není to nostalgická hra na starou Anglii, je více o tom, jaká je Anglie v současné době. Myslím, že jsme udělali desku, která se maximálně přibližuje Londýnu dneška.”
Pro Paula je nahrávka klíčem k porozumění lokality Portobello Market: “Je to středobod celé místní komunity, chudé i bohaté, všech rozdílných kultur. My sami jsme produktem života tady, našich zkušeností i toho, jak vypadáme. Jsme opravdu lidé s otevřenou myslí.”
Titul alba odkazuje na rčení The Good, The Bad & The Queen, které v podstatě znamená to samé jako “toto je o dnešku, toto je o současnosti”. Album The Good, The Bad & The Queen je srdečnou poctou Londýnu – detailní historický dokument a hymna možnostem budoucnosti.
The Good, The Bad & The Queen vyjde pod značkou Honest Jons / Parlophone 22. ledna 2007, a prvním singlem z této desky byl Herculean, který se hraje na rádiích již od 30. října 2006.

Kompletní tracklist alba:
1. History Song
2. 80s Life
3. Northern Whale
4. Kingdom of Doom
5. Herculean
6. Behind the Sun
7. The Bunting Song
8. Nature Springs
9. A Soldier¹s Tale
10. Three Changes
11. Green Fields
12. The Good, The Bad & The Queen

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.