Je libo nakupovat hudbu online? Začněte se Sunshine a "Fixou"

  • Je libo nakupovat hudbu online? Začněte se Sunshine a "Fixou"
    • 04.05.2011
    • Tisk

    Jde o první tvrdší kapely, které při vydání nových alb podpoří právě vzniklý marketingový …

    Sdílejte článek:

Jde o první tvrdší kapely, které při vydání nových alb podpoří právě vzniklý marketingový projekt nazvaný t-music Fond. Jejich novinky si tak fanoušci budou moci stáhnout za částku, kterou si sami určí.

Veškerý výtěžek dostane vždy přímo kapela; stejnou částku jí navíc přispějí správci fondu. Potvrdil to Jiří Hašek z T-Mobile, který projekt na podporu českých rockových kapel vytvořil.

O zapojení do projektu můžou prostřednictvím internetových stránek zakladatelů žádat i další skupiny. Marketingové kampaně Sunshine a Vypsané Fixy projekt navíc podpoří částkami 1,5 milionu korun. Další milion letos rozdělí mezi obě skupiny a případné další účastníky projektu.

Kolik peněz která kapela přímo dostane, Hašek neuvedl. Nová deska Sunshine s názvem Karmageddon vyšla oficiálně včera (3. května 2011), Vypsaná fixa svou novinku představí na podzim (více se dozvíte v článku, který pro vás připravujeme na zítřek).

„Chceme zase vrátit do hry platícího posluchače, protože bez toho ten systém nemůže fungovat,“ prohlásil Hašek. Posluchači podle něj teď znovu nemají možnost stahovat si hudbu z internetu legálně.

Sunshine – Victim Is Another Name For Lover

 

Hudební vydavatelství tuto možnost nenabízejí. Chtějí sice spustit nový projekt MusicJet, jehož prostřednictvím by se mělo dát stáhnout několik set tisíc alb českých interpretů, ale termín, kdy by k tomu mělo dojít zatím nezveřejnila.

V konkurzu kvůli dluhům 19 milionů korun je v současnosti společnost DVC International, která před pěti lety začala provozovat první server zaměřený na prodej digitální hudby I-legálně.cz. Portál, který měl 140 tisíc zákaznických účtů, ukončil provoz před čtvrt rokem.

Podle Haška mají největší šanci na zapojení do projektu kapely, které obvykle poslouchají lidé ve věku od 18ti do 35ti let a zároveň mají stabilní základnu fanoušků. Budoucnost projektu závisí na zájmu posluchačů. Pokud jeho prostřednictvím budou za hudbu platit, může pokračovat i v příštím roce.

Částka, kterou posluchači zaplatili, by se měla zobrazit na internetových stránkách, stejně jako informace o tom, kolik peněz kapely dostanou z fondu. „Bude to krystalicky čisté pro kapely i jejich fanoušky,“ prohlásil tvůrce projektu Martin Brykner.

Mobilní operátor T-Mobile má s prodejem hudby mnohaleté zkušenosti. Už dřív si jeho prostřednictvím lidé mohli stáhnout desky Vypsané fixy i dalších kapel.

Horkýže Slíže – Shangai cola

 

Největší úspěch firma zaznamenala se stahováním skladeb skupiny Wohnout. Stahovaly se i desky Horkýže slíže, Chinaski a Kryštof. „Pro nás to bylo hledání konceptu. Zjistili jsme, že jakákoli z těch izolovaných akcí dávala jen izolovaný význam,“ prohlásil Hašek.

Na vydávání desek prostřednictvím velkých labelů už třeba Vypsaná Fixa kvůli nevýhodnosti spolupráce rezignovala. Zatím poslední desku si proto vydala sama a nechala na fanoušcích, aby jí zaplatili podle svého uvážení. „Lidi, co chtějí platit, za stahování zaplatili obvykle tak 50 korun. Ale kdo nechce, tak prostě nezaplatí, ani pět stovek ani dvě koruny a prostě si to stáhne. Tak to je,“ řekl Márdi.

Celkový prodej hudby v České republice loni klesl o 27 procent na 357 milionů korun z 491 milionů korun v roce 2009. Tržby z prodeje hudebních nosičů se snížily o 29 procent. Příjmy z digitálního prodeje hudby sice stouply o 18 procent, přesto výpadek prodeje hudebních nosičů nedokázaly pokrýt.

Vypsaná Fixa – Mažoretka

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.