Respect World Music Festival

  • Respect World Music Festival Fotogalerie (2)
    • 21.06.2009
    • Tisk

    Respect, náš nejstarší festival world music, průkopnická akce s dvanáctiletou historií, přináší letos unikátní hudební styly z Afriky, Evropy i Latinské Ameriky. Vrcholem festivalu jsou open-air koncerty na pražské Štvanici, které se uskuteční v pátek 26. června a v sobotu 27. června.

    Sdílejte článek:

V pátek 26. června od 17:00na Ostrově Štvanice vystoupíMário Bihári(Česko), Erik Truffaz Indian Project Benares (Francie, Indie), Justin Adams a Julden Gamara (Anglie, Gambie).
V sobotu 27. června od 14:00 tamtéž: Shahab Touie (Česko, Irán), Muzsikas (Maďarsko), Mari Boine (Norsko), Kasai Allstars (Kongo) aIssa Bagayogo (Mali, Francie).
Představme si alespoň dva z nich:
Mari Boine, čarodějka šamanských spirituálů ze země Laponců-Sámijů, vydala své první album Gula Gula před dvaceti lety – a jeho síla se od té doby nezmenšila ani o milimetr. Její písně jsou o identitě severských Sámijů, národa bez státu, jejich feeling je rovnocenný prožitku černošského blues či romských písní. I když zpívá především sámijsky, její hlas dokáže překlenout jazykové i kulturní bariéry. S tím souvisí i obsazení její skupiny, jejíž oporou je Carlos Quispe. Kulturní paměť tohoto peruánského Indiána, rovněž příslušníka utlačovaného etnika, je velmi blízká Mari Boine. „Její hudba se dotkne posluchače v místech, o jejichž existenci netušil. Míří k samému jádru, k prvotním instinktům, a přivede vás do stavu podobnému transu.“
Issa Bagayogo, přední západoafrický hudební inovátor, představuje tu nejradikálnější osobnost na poli pouštního blues, které zpopularizovali umělci jako Tinariwen či Ali Farka Toure. Zvuk tradičních malijských nástrojů propojil s elektronickými beaty, aniž by přitom původní africkou esenci své hudby jakkoli zkompromitoval. Starobylé melodie Sahary se mísí s elektronickými zvuky, tanečními a dubovými beaty i rockem. Malijské afro-elektro, dnes velmi ceněného autora a zpěváka, doma nazývaného „techno-Issa“, má nepředstavitelnou atmosféru a energii. Bagayogo zpívá hlasem bluesmana z bavlníkových plantáží, nedoprovází se ovšem na kytaru, ale na obrovitou africkou loutnu vyrobenou z vysušené tykve.
Další potěšení na Respectu: čajovna, kavárna, pivo a masa na grilu, cocktail bar, ochutnávka maďarských vin, africké občerstvení, ryby na grilu, vegetariánské občerstvení Govinda, etnocatering, marocká kuchyně, maďarské klobásy, prodej hudebních nosičů a tiskovin, prezentace nevládních neziskových aktivit, výrobky rukodělných dílen a další.
Speciální program pro děti. Agentura Hospodyňky zajišťuje na festivalu Respect aktivity pro děti od 2 let. Program pro děti zahrnuje výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče a zaskákat si v pytli nebo pomalovat své vlastní tričko.
Vstupné na festival: v předprodeji jednodenní – 450 Kč, dvoudenní 500 Kč. Na místě: jednodenní – 500 Kč, dvoudenní 550 Kč. Držitelům karet ISIC, ALIVE a ITIC je poskytnuta sleva 50,– Kč. Děti do 15 let zdarma.

Více na www.respectmusic.cz
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.