Prožijte extázi s The Ecstasy Of Saint Theresa

  • Prožijte extázi s The Ecstasy Of Saint Theresa Fotogalerie (6)
    • 18.01.2007
    • Tisk

    Kultovní kapela pokřtí v pondělí 29. ledna dlouho očekávané album Watching Black. Album se dostalo do prodeje osmnáct měsíců po předloňském intermezzu s It EP a jeho zpožděný křest, původně plánovaný na listopad, proběhne v pondělí 29. ledna od půl osmé v pražské Akropoli. Soustředěným hledáním osobitého výrazu, používáním nejmodernějších technologii a jejich zapojováním do tradičního tvůrčího procesu, snahou objevovat nové souvislosti nejen v hudbě, touhou překvapovat, tím vším si EOST vydobyla vedoucí pozici na domácí alternativní scéně. Nové album Watching Black toto postavení jednoznačně potvrzuje.

    Sdílejte článek:

Z historie
Kapela Ecstasy of the St. Theresa se v době svého vzniku sestávala z Irny Libowitz (zpěv), Jana P. Muchowa, Jana Gregara (kytara), Petra Wegnera (bubny) a příležitostních hostů (John Moor, Míša Klímková, Colin Stuart, Vladimíra Jestřábová, Katie Hecker).V této sestavě vydala také své debutové minialbum Pigment (1991), po němž následovala alba Susurrate (1992), mini-album Fluidtrance Centauri(1993), Free-D (1994) a mini-album *Astralavista (*1994).
V roce 1996 kapela sestavu změnila, a spolu s ní i styl. Z původní sestavy zbyl pouze Jan P.Muchow a novými členy se stali Petr Macháček (klávesy), Petr Němeček (bubny) a Kateřina Winterová (zpěv). Právě oba naposled zmiňovaní zbyli nakonec sami – Jan P.Muchow (1971) a Kateřina Winterová (*1976) společně vydali v roce 1999 dlouho očekávané album *In Dust 3, se kterým byla také spojeno podzimní turné po České republice. Jan P. Muchow však vstoupil nejvíce do povědomí lidí díky hudbě pro dva kultovní filmy Davida Ondříčka – Šeptej (1996) a Samotáři (2000).
Hledání nové cesty
Kapelka se rozhodla pro experimentování, či spíše přesněji pro hledání nových zvukových možností. Výsledkem této cesty je právě nové album Watching Black, které ukazuje nekompromisní přístupu EOST při hledání nového zvuku a je poměrně radikální reakcí na současný trend konzumování hudby.
„Lidé hudbu stále častěji jenom spotřebovávají, místo toho, aby ji poslouchali,“ tvrdí Jan P. Muchow. „Ztrácejí schopnost slyšet a vnímat věci pod povrchem.“ V tomto smyslu nehodlá skupina nikomu nic usnadňovat. Naopak, ubírá se vlastní cestou a nabízí alternativu stále povrchnějším a marketingově chytře ošetřeným zvukovým prefabrikátům.
Tak třeba zmíněný singl Watching Black White Looping – nesmlouvavě nasnímané živé bicí, jako když někdo unaveně buší na dveře a zvuk se zlověstně nese prázdnou chodbou. Můra u stropu chaoticky naráží do zmazaného krytu zářivky a někde ve stěně sotva slyšitelně vrčí elektrické relé. Zneklidňující smyčce a zpívající Kateřina tak trochu připomínající sjetou vílu. Špína není to pravé slovo, ale napadne vás jako první. Řečeno slovy klasika: Jakákoli nálepka je zkreslující. Můžete ji kdykoli strhnout nebo libovolně vyměnit. Zkuste se dostat skrz zjednodušující povrch. O tom to je.
Ve dvojici sklízejí úspěchy
Dosud posledním albovým počinem zpěvačky Kateřiny Winterové a multiinstrumen­talisty Jana P. Muchowa byla kritikou adorovaná deska Slowthinking z roku 2002, která skupině mimo jiné vynesla dva Anděly (Zpěvačka roku, Taneční album roku).
Nahrávka vyšla rovněž v Anglii na respektované značce Labels, se kterou spolupracují například Moby,Depeche Mode nebo Royksopp. Skupinu si tam oblíbila populární britská kytarovka Placebo a EOST dostala šanci pro ni zremixovat píseň English Summer Rain. Prosadit se na podobné úrovni se žádnému českému interpretovi dodnes nepodařilo. Na Vánoce 2003 vzniklo jedinečné a koncepčně unikátní DVD Fastmoving, jakási vizuální verze předchozí úspěšné desky. A pak už následovalo loňské It EP.
Kudy se kapela ubírá dál se přijďte podívat do Akropole. Vstupenky zakoupené na původní koncert zůstávají v platnosti.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.