Roger Waters s The Wall v Praze už tento pátek a sobotu

Ve vzduchu létá nafukovací prase, na pódiu se zjevuje obrovská figurína učitele, matky, soudce nebo diktátora a muzikanti jsou od diváků oddělení rostoucí zdí, která je na závěr stržena…

… takhle vypadaly koncerty britských Pink Floyd, na kterých prezentovali své dnes už legendární album The Wall (1979).

Jeho autor a bývalá vůdčí osobnost kapely baskytarista Roger Waters představí svůj životní projekt už 15. a 16. dubna na dvou koncertech v Praze.

V rockové opeře The Wall vytvořili Pink Floyd sugestivní projekt na téma osamocení a ztráty komunikace. „Za Zdí stála má deziluze z rockových představení na velkých stadionech. Do konce 70. let měly takové koncerty kouzlo, které však vyprchalo,“ vzpomínal později Roger Waters.

Uvědomil si to prý během jednoho koncertu v Montrealu v roce 1977, kde se mladý fanoušek snažil přelézt drátěnou ohradu, která oddělovala kapelu od davu: „Má frustrace dostoupila vrcholu. Plivl jsem mu do obličeje. Vzápětí mě mé chování šokovalo. Vztah mezi námi a publikem se ošklivě proměnil.“

Krátce nato přišel s myšlenkou postavit během koncertu skutečnou zeď a do vztahu hudebních idolů a jejich fanoušků promítnout i další paralely. „Chtěl jsem udělat srovnání mezi rokenrolovými koncerty a válkou,“ prohlásil Roger Waters, jehož otec padl ve válce dřív, než se on sám narodil. Zeď na pódiu má ale podle něj více významů: „Člověk raději potlačuje bolestivé zkušenosti, které pak používá jako cihly ve zdi. Možná za ní nachází úkryt, avšak ve skutečnosti je za ní spíš citově uvězněn.“

Pink Floyd – Hey You

 

Do The Wall promítl bolest ze ztráty otce, vzpomínky na odlidštěný vzdělávací systém (ve filmu The Wall znázorněný dětmi, které padají do mlýnku na maso), přehnanou úzkostlivost matky, nevěru manželky a nakonec i dusivý tlak showbyznysu. Byl autorem nejen nosné myšlenky, ale i všech textů a téměř veškeré hudby.

Watersova tehdejší dominace ve skupině se odrazila i na atmosféře při nahrávání desky v roce 1979, když konflikt nastal hlavně mezi ním a klávesistou Rickem Wrightem. Po dokončení alba byl dokonce Wright z kapely vyhozen, dál ale s Pink Floyd koncertoval jako najatý hudebník.

Dvojalbum The Wall, jedna z nejprodávanějších desek všech dob, se objevilo na pultech 30. listopadu 1979. Pak se rozjela série bombastických vystoupení, pro technickou náročnost se ale uskutečnilo jen 29 koncertů. Pódium bylo rozděleno zdí vysokou deset a dlouhou pětapadesát metrů, za kterou kapela odehrála většinu setu. Album v roce 1982 ožilo i ve filmu režiséra Alana Parkera s Bobem Geldofem v hlavní roli vyhaslé rockové hvězdy Pinka.

Po pádu Berlínské zdi předvedl Roger Waters na postupimském náměstí v červenci 1990 ještě jednu koncertní verzi The Wall, na počest znovusjednocení Německa. Koncert s řadou hostů měl monstrózní rozměry – na místě ho sledovalo 300 tisíc diváků.

Multimediálním projektem The Wall skončila nejslavnější éra Pink Floyd, kteří se do historie rocku zapsali jako jedna z nejúspěšnějších a nejvlivnějších skupin všech dob. Album Dark Side of the Moon (1973) se v USA drželo v hitparádě 741 týdnů, tzn. asi 14 let. Kromě něj se proslavili třeba deskami Wish You Were Here (1975) a Animals (1977).

V 80. letech se vztahy mezi Rogerem Watersem a ostatními členy Pink Floyd natolik zhoršily, že v prosinci 1985 z kapely odešel. Zbylí členové pod vedením kytaristy Davida Gilmoura pokračovali s původním názvem a v roce 1994 vyšlo zatím poslední studiové album The Division Bell. V roce 2008 zemřel na rakovinu klávesista Rick Wright.

Tím definitivně zanikla naděje na oživení Pink Floyd v nejslavnějším složení.

Pink Floyd – Another Brick In The Wall

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.