DeeDee Bridgewater připomene už tuto sobotu Billie Holiday

  • DeeDee Bridgewater připomene už tuto sobotu Billie Holiday Fotogalerie (7)
    • 30.03.2011
    • Tisk

    Už jen pár dní zbývá do letošního druhého ročníku Jarního Gala pro Struny podzimu, na kterém …

    Sdílejte článek:

Už jen pár dní zbývá do letošního druhého ročníku Jarního Gala pro Struny podzimu, na kterém tuto sobotu 2. dubna vystoupí přední osobnost světového jazzu, americká vokalistka Dee Dee Bridgewater.

DeeDee Bridgewater se na jeden večer ve Smetanově síni Obecního domu promění v divokou legendu světové jazzové scény Billie Holiday.

Pod dirigentskou taktovkou Martina Kumžáka a za doprovodu bigbandu CBC představí charismatická zpěvačka hlavně ukázky ze svého loňského alba Eleanora Fagan (1915–1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater. Jak napovídá název, studiovou nahrávku, která letos získala nejprestižnější hudební ocenění Grammy, věnovala Dee Dee Billie Holiday.

V rámci galavečera zazní nesmrtelné hity jako „Lady Sings the Blues“, „Lover Man“ nebo „You’ve Changed“. Zároveň ožije pohnutý příběh Billie Holiday, ve kterém byla kromě okouzlující hudby také řada tragických a temných okamžiků.

„S trochou nadsázky bychom mohli říci, že návštěvníky čekají dva koncerty v jednom: Dee Dee Bridgewater je vynikající vokalistka, jejíž stylizace do Anděla z Harlemu, jak byla nazývána Billie Holiday, je ohromující. Publikum se může každopádně těšit na jazz, zazpívaný s maximálním respektem a citlivostí k jedné z ikon tohoto žánru,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.

Poslední vstupenky jsou k dostání ve třech cenových kategoriích od Kč 1 700,– a zájemci si je můžou pořídit na internetových stránkách akce Struny podnimu a v síti Ticketpro. 

Výtěžek Jarního GALA bude stejně jako loni zdrojem financování festivalu Struny podzimu, který vyniká originalitou dramaturgie a představuje svěží hudební novinky.

Dee Dee Bridgewater je považována za pokračovatelku linie velkých jazzových dam, jakými byly kromě Billie Holiday například Sarah Vaughan nebo Ella Fitzgerald. Poslední jmenovanou připomněla Dee Dee veřejnosti v sedmadevadesátém roce, kdy jí věnovala album s názvem Dear Ella.

Aktuálně se ale stylizuje právě do Billie Holiday. Ostatně nejen podle názoru kritiků po celém světě má Dee Dee s Billie společného mnohem víc než jen podobné cítění jazzové hudby. Recenze zdůrazňují hlavně velmi podobnou barvu hlasu obou zpěvaček, měkkou artikulaci, lásku ke swingu a blues a slabost pro poměrně složitou harmonii skladeb.

V minulosti se na umělecké scéně setkala Dee Dee s Billie už jednou, a to roku 1986, kdy ztvárnila titulní roli v muzikálu věnovaném právě „harlemskému Andělu“ s názvem Lady Day. Za svůj přesvědčivý výkon získala divadelní nominaci na Laurence Olivier Awards a kromě toho si odnesla i řadu vynikajících kritik a žánrových ocenění.

„Bylo to tenkrát docela složité. Od představení k představení jsem se stále více dostávala do života Billie a někteří lidé kolem mě měli obavy, že zapomenu na život vlastní. Její osud je trochu děsil. Já z toho obavy neměla, ale přiznávám, že osobnost Billie Holiday mě fascinuje,“ uvedla v jednom interview Dee Dee Bridgewater.

Dee Dee Bridgewater v Praze doprovodí big band CBC v čele s dirigentem Martinem Kumžákem, který je známý především ze soutěže StarDance – Když hvězdy tančí. Jako dirigent se Kumžák představil také publiku festivalu Struny podzimu. Při minulém ročníku vedl Pražskou komorní filharmonii na koncertě jiné fenomenální jazzové vokalistky, Dianne Reeves.

Další informace najdete na stránkách:

www.myspace.com/…ebridgewater

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.