Kamil Střihavka může získat divadelní Thálii za Ježíše

Už tuto sobotu budou po osmnácté v Národním divadle v Praze předány prestižní divadelní ceny Thálie. Herecká asociace je udělí za celoživotní tvorbu i nejlepší jevištní výkony v minulém roce.

Navíc může být udělena cena prezídia pro mladé umělce za výrazný jevištní výkon. Slavnostní večer bude v přímém přenosu České televize pošesté moderovat plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

V půlce února byly oznámeny nominace. Mezi kandidáty nechybí herečky Květa Fialová a Lucie Štěpánková, herci Petr Nárožný a Jiří Štěpnička i muzikáloví umělci Dasha a Kamil Střihavka. Operní nominace se týkají Michaely Kapustové z Národního divadla v Brně, Christiny Vasilevy z pražského ND, Tomáše Černého z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Richarda Haana za výkon na jevišti brněnského ND.

V baletním oboru byly nominovány Zuzana Pokorná z Plzně, Adéla Pollertová z Divadla F. X. Šaldy v Liberci a členka souboru DOT504 Lenka Vagnerová, v mužské kategorii pak Viktor Konvalinka ze skupiny Dekka Dancers Praha, Richard Kročil z ND a Richard Ševčík z Divadla J. K. Tyla v Plzni.

V činohře mají naději také Kateřina Winterová, která zaujala porotu titulní rolí v inscenaci „Co se stalo, když Nora opustila manžela“ v ND, a Dušan Hřebíček. Ten exceluje v inscenaci „Král je panna“ na jevišti královéhradeckého Klicperova divadla.

Dvakrát má políčeno na Thálii rocková opera Jesus Christ Superstar Hudebního divadla Karlín, a to díky Dashe v roli Máří Magdalény a Kamilu Střihavkovi v roli titulní. V nominacích jsou dále Johana Gazdíková za titulní roli muzikálové adaptace Mary Poppins v Městském divadle Brno a Marian Vojtko, který hraje titulní roli v muzikálu Baron Prášil na jevišti pražského Divadla Hybernia.

Kamil Střihavka zaregistroval dvě nominace pro obnoveného Ježíše jako pozitivní zprávu o tom, že si ho všimla kromě diváků i kritická obec: „Je to dobře především pro představení samotné, které se zdařilo. Doufám, že se stane kulturní událostí roku,“ řekl Střihavka.

Podle Jiřího Štěpničky teprve publikum ukáže, nakolik je každá inscenace úspěšná. „Například s touto jsem měl problém, když jsem se setkal s názorem, že jde o příběh o pedofilovi a že je pokleslý. Domnívám se však, že je to hra o velké lásce a fatálních náhodách, které zapříčiní, že skončí tak, jak skončí,“ podotkl ke hře Davida Harrowera nazvané Blackbird, kterou v ND nastudoval režisér Jiří Pokorný.

Jednaosmdesátiletá Květa Fialová byla nominována za roli Maude v inscenaci Harold a Maude v Uherském Hradišti. Setkala se s ní už před patnácti lety v Městských divadlech pražských a pak v Mladé Boleslavi. „Tato role pro mě znamená moc. Tam není věta či písmeno, které by nebylo mou pravdou. Je to pro mě zázrak a štěstí,“ dodala herečka.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze