Staňte se nejlepším kytaristou i bez kytary - umožní to air guitar

  • Staňte se nejlepším kytaristou i bez kytary - umožní to air guitar Fotogalerie (15)
    • 16.03.2011
    • Tisk

    Air guitar – kdo z návštěvníků koncertů a festivalů by ji neznal. Prostě hrajete na kytaru jako…

    Sdílejte článek:

Air guitar – kdo z návštěvníků koncertů a festivalů by ji neznal… Prostě hrajete na kytaru jako zběsilí, paříte společně se svou oblíbenou kapelou, ale ruce máte prázdné. Málokdo ale možná tuší, že existuje mezinárodní soutěž ve hře na imaginární kytaru. Letos se koná její už 15. ročník. Mezinárodní finále Air Guitar World Championships se odehraje v srpnu ve finském Oulu.

Dostat se na něj opět může i zástupce České republiky. Přihlášku do národního kola, které vyvrcholí 24. června na festivalu United Islands v Praze a na němž bude vybrán nejlepší účastník, je potřeba poslat do 1. června. Český soutěžící se poprvé zúčastnil loni.

Vítěze vybere porota, ve které zasednou např. kytarista Michal Pavlíček nebo herec David Matásek. Obhajovat titul mistra bude loňský šampion Bedřich Babinoška Lévi.

„Disciplína Air Guitar má (v Česku) vybudovanou tradici, proto lze očekávat úspěch českého reprezentanta na mistrovství světa v Oulu,“ řekl předseda českého mistrovství v Air Guitar Filip Černý. Finskou porotu sice Lévi loni nepřesvědčil, ale jeho výkon prý ocenili úřadující mistr světa i ostatní finalisté.

Soutěže, která se koná od roku 1996, se účastní zástupci více než dvacítky zemí a finále sledují tisíce lidí na otevřené scéně. Finále se podle oficiálních stránek akce uskuteční 26. srpna.

Národního kola se může podle pořadatelů zúčastnit „každý, kdo má chuť“. Soutěž nevyžaduje žádné viditelné vybavení, neklade zvláštní nárok na dovednost nebo mistrovství hry na strunný nástroj. Při krátkém vystoupení se soutěžící snaží co nejpřesvědčivěji navodit dojem, že mají v ruce hudební nástroj. Výkon je možné doprovázet tanečními kreacemi i pantomimou.

Hra na imaginární kytaru je velmi oblíbenou zábavou ve Francii, Austrálii nebo v USA. V Česku si tato performance získala značnou popularitu už při prvním ročníku soutěže. Národní finále na United Islads of Prague loni sledovala víc než tisícovka lidí.

Podmínky pro zařazení do soutěže najdete na adrese airguitar.kyta­ry.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.