Velký návrat Mistra Cohena

  • Velký návrat Mistra Cohena Fotogalerie (1)
    • 24.04.2009
    • Tisk

    Do Prahy se po roce vrací legendární Leonard Cohen a to i díky fenomenálnímu úspěchu loňského koncertu a vřelému přijetí od českých fanoušků. V rámci svého letošního turné Leonard Cohen World Tour 2009 vystoupí dne 29. srpna ve vysočanské O2 areně.

    Sdílejte článek:

 
Kanadský zpěvák, básník a spisovatel Leonard Cohen zaujal svým talentem už v šedesátých letech. Úspěch a světový ohlas se dostavil hned po vydání prvních alb Songs of Leonard Cohen(1967), Songs From a Room( 1968) a Songs Of Love And Hate (1970). Další alba I'm Your Man (1990), The Future (1992), Ten New Songs (2001) a Dear Heather (2004) pak již „jen“ potvrdila neotřesitelnou pozici Leonarda Cohena jako největšího písničkáře současnosti, který svým dílem ovlivnil hned několik generací svých následníků. O významu a velikosti Cohenova díla svědčí i to, kolik předních hudebních osobností zařadilo jeho skladby do svého repertoáru. Na tomto seznamu najdeme taková jména jako U2, REM, Sting, Nick Cave nebo Johny Cash.
Leonard Norman Cohen se narodil v židovské rodině v Montrealu v Quebecu. Vyrůstal ve Westmountu na Montrealském ostrově. Jako teenager se naučil hrát na kytaru a založil country-folkovouskupinu Buckin Boys. Od začátku 70. let prokazuje jeho hudba vliv různých druhů popmusic, od 80. let začíná zpívat typicky hlouběji s podporou ženských vokálů v pozadí.
Cohenovy písně jsou často citově vážné a lyricky složité. Používá metafory a jiné básnické prostředky než obvyklá tvorba písní. Jeho práce často objevuje téma náboženství, izolace, a složitých mezilidských vztahů.
Hudba Leonarda Cohena se stala velice inspirující pro ostatní písničkáře (singer-songwriter) a byla nahrána více než stovka coververzí jeho písní. Je také velice populární v jeho rodné zemi Kanadě, v Canadian Music Hall of Framebyl oceněn Order of Canada (Řád Kanady), nejvyšším kanadským čestným vyznamenáním.
Hudební kariéra mnohonásobně překryla jeho spisovatelskou dráhu. I po vstupu do hudebního průmyslu pokračoval v psaní básní, avšak už pouze zřídka. Studoval na McGillové Univerzitě, v průběhu studií byla vydána jeho první básnická sbírka Porovnejme si své Mythologie (1959). Známým mezi básnickými kruhy se stal díky sbírce Kořenka země (1961). Kromě básní napsal autobiografický román o mladém muži hledajícím svou identitu ve psaní – Oblíbená hra. Následovala postmodernistická Oblíbení poraženía Nádherní poražení. Ta byla odsouzena pro otevřený sexuální obsah, dnes patří mezi nejlepší romány 60. let.
Vstupenky od 1 090 Kč už ve středu 29. dubna na terminálech Sazky, od 30. dubna rezervace na www.sazkaticket.cz.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze