Scorpions dnes vystoupí v Praze – možná naposledy

  • Scorpions dnes vystoupí v Praze – možná naposledy Fotogalerie (7)
    • 15.03.2010
    • Tisk

    Němečtí Scorpions dnes zahrají v pražské O2 Aréně a je dost dobře možné, že to bude…

    Sdílejte článek:

Němečtí Scorpions dnes zahrají v pražské O2 Aréně a je dost dobře možné, že to bude poslední koncert oblíbené legendy v České republice. Kapela totiž začátkem roku oznámila, že hodlá ukončit svou hudební kariéru. Dnes tak startuje její údajně poslední turné s názvem Get Your Sting And Blackout Wold Tour.

Hitový ploužák Wind of Change (Vítr změn) se stal symbolem pádu berlínské zdi. Sami Scorpions jsou zřejmě nejoblíbenější německou kapelou. Hrají melodický heavy metal, ale u širší veřejnosti je proslavily hlavně pomalé rockové balady. „Škorpíci“, veteráni z Hannoveru, si během 45tileté hudební dráhy vyzkoušeli všechno možné, a to od spolupráce s Berlínskou filharmonií, přes elektronické experimenty na albu „Eye II Eye“, až po nahrání čistě akustické desky.

Aktuální koncertní turné by mělo trvat dlouhých pět let a kapela na něm má v plánu absolvovat dvě stovky koncertů. Ten první se odehraje v české metropoli.

V O2 Aréně tak lidé uslyší jako první live skladby z nejnovější desky Sting In The Tail. Už dvaadvacátá deska Scorpions vyjde tento pátek tj. 19. března. Frontman skupiny Klaus Meine se nechal slyšet, že Češi mají „opravdu hardrocková srdce“. Mnozí příznivci navíc kapelu doprovázejí na koncerty po celé Evropě. I to bylo podle Meineho jedním z důvodů, proč Scorpions odstartují své poslední turné právě v Praze.

Západoněmečtí Scorpions byli v zemích východního bloku populární už v dobách socialismu. V Československu ani sousedním NDR ale nikdy nevystoupili. Pro komunistické kádry byli příliš provokativní svými koženými oděvy, dlouhými vlasy, výhradně anglickými texty a alby jako Virgin Killer (Zabiják panen), nemluvě o smyslných ploužácích. Fanoušci se proto za svými idoly hromadně přesouvali na koncerty do Budapešti nebo Leningradu (Petrohrad).

Pocity z koncertování na Východě odráží už zmíněná hitovka Wind Of Change, která je považována za jakýsi pomyslný „soundtrack“ pádu železné opony, pádu komunismu a ukončení studené války.

Singl z desky Crazy World (1990) se rok po vydání umístil na čtvrtém místě nejhranějších a nejprodávanějších písní v žebříčku amerického časopisu Billboard. Píseň, známá v českých luzích jako „Pískaná“, má dokonce ruskou mutaci. Tak si kapela získala i prominentního fanouška Michaila Gorbačova.

A na závěr střípky z biografie Scorpions:

Kapelu už v roce 1965 založil Rudolf Schenker. Skupinka kamarádů ze školy se pak na profesionální dráhu dala v severoněmeckém Hannoveru o čtyři roky později. Sestavu tehdy tvořil doprovodný kytarista a zpěvák Rudolf Schenker, kytarista Karl-Heinz Follmer, baskytarista Lothar Heimberg a bubeník Wolfgang Dziony. V roce 1971 Follmera nahradil Rudolfův mladší bratr, kytarista Michael Schenker, a ke skupině se přidal zpěvák Klaus Meine.

Po vydání debutového alba Lonesome Crow (1972) přešel Michael Schenker ke slavnější anglické formaci UFO. V roce 1974 už ze základní sestavy zůstal jen rytmický kytarista Rudolf Schenker a vokalista Meine. Právě oni skládají většinu skladeb a jsou autorským jádrem skupiny. V kapele dále hrají Matthias Jabs (kytary), Pavel Maciwoda (baskytara) a James Kottak (bicí).

Na vrcholu byli Scorpions v osmdesátých letech. Z roku 1984 pochází deska Love At First Sting, která je považována za vůbec nejpovedenější. Na ní se poprvé objevily energické hity Rock You Like a Hurricane, Big City Nights, Crossfire a Still Loving You. Na začátku devadesátých let se Scorpions definitivně zapsali do rockové historie baladou Wind of Change. Celkově prodali přes 100 milionů nahrávek.

Scorpions – Rock You Like a Hurricate (live)

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze