Petr Muk chystá nové album, dnes vychází singl Nebe nehledej

Petr Muk připravuje po 5 letech novinkové album! Singl Nebe nehledej vychází v den jeho půlkulatých narozenin 4. února, studiové album je plánováno na konec dubna. Veškerý repertoár již vznikl s novým složením p.m.bandu v zádech. Písně si napsal Petr sám, pomohl jeho kytarista Luděk Fiala, tradičně přispěl také osvědčený textař (i skladatel) Jan Dvořák. Loňská personální a nástrojová proměna skupiny dodala nové tvorbě šťávu a moderní zvuk.
Během uplynulé pětiletky, tedy přesně v letech 2005 – 2009, Petr Muk samozřejmě nezahálel, naopak. Předcházející album Osud ve dlaních (EMI, 1995) získalo Zlatou desku. Nejúpěšnější skladbou z alba byla jednoznačně Láska, ta nebezpečná věc, a to i díky vynikajícímu upírskému videoklipu, který zabodoval v hitparádě Eso a probojoval se až do závěrečného finále. A v roce 2006 následovaly zlomové události v Petrově soukromém životě: podruhé se oženil a narodila se mu třetí dcera Noemi. Tentýž rok také uplynulo 20 let jeho působení na hudební scéně (Oceán, Shalom). Vstoupil coby rabbi Löw do muzikálu Karla Svobody a Lou Fanánka Hagena Golem. Karel Svoboda bohužel krátce nato zemřel, což zpěváka osobně zasáhlo. K uctění památky promluvil na skladatelově pohřbu a zazněla tam jeho verze písně Stín katedrál; dál natočil spolu s Radimem Hladíkem a Petrem Jandou píseň Okno v nebi, kterou věnoval Vendule Svobodové.
Deset let svojí sólové dráhy zrekapituloval na úspěšném kompilačním albu Slunce/To nejlepší (které časem vyšlo ještě spolu s DVD Zrcadlo, EMI). Natočil k němu klip Sny zůstanou, který zopakoval úspěch videa Láska, ta nebezpečná věc a získal Červené Eso. Kromě koncertů se Petr Muk věnoval dál i muzikálům a vrátil se do obnoveného Galilea (2008). Tentýž rok vyšel 4CD komplet Shalomu (EMI).
Loni si Petr vedle všech svých aktivit zahrál společně se skupinou Alphaville a čekalo ho i příjemné překvapení v podobě rozhovoru s Andy Bellem (Erasure) odvysílaném slovenským rádeim Okey! . „Oceán byla výborná kapela a Petr Muk má vskutku neuvěřitelný hlas. Když jsem pak slyšel jeho verzi písničky Oh l´Amour, napadlo mě, že je lepší, než ta naše…“ Už sama skutečnost, že ještě v březnu roku 2009 si stále hvězdný Angličan vzpomene na českou kapelu a jejího zpěváka, se kterými koncertoval na přelomu let 1989 a 1990, je pozoruhodná. A že dokonce pochválil Petra Muka za jeho pozdější sólovou úpravu erasurovské písně (prodejem Zlaté minialbum Oh l´Amour, EMI 2004) tak, že ji považuje za vydařenější než je mezinárodně hitový originál, to už je opravdu mimořádný úkaz …
Zkraje roku 2009 se Petr představil coby Leonardo da Vinci v muzikálu Mona Lisa a na stejné vlně zůstal vydáním výběru Muzikál a film (Rusalka, Johanka z Arku, Golem, Šíleně smutná princezna, Popelka ad.) s bonusovou verzí vlastní skladby Sny zůstanou 2009. Ta také velmi dobře zafungovala v rádiích. Do historie sáhla slovenská firma Forza, sumarizující na jednom CD Mukovo nej z období Oceánu, Shalomu a sólové dráhy, prosincovým dárkem všem fandům pak bylo vydání cédéčka Best of Oceán. A samozřejmě měl zpěvák a skladatel opět spoustu vystoupení se svojí doprovodnou skupinou – jak na sólových recitálech, tak na letních hudebních festivalech. Zásadním krokem bylo přeobsazení p.m. bandu, který nyní tvoří Tomáš Waschinger (41, bicí), Luděk Fiala (32, kytara, klávesy), Petra Peterová (23, voc), Zuzana Benešová (21, voc) a Vladimír Srb (37, baskytara).
Dvanáctého a třináctého ledna 2010 jste mohli Petra zastihnout v olympickém studiu Propast. Nahrával tam první „singlovou“ písničku z nového alba, chystaného na jaro tohoto roku. Song už mezitím prošel zvukovým masteringem v ADK-Prague a dostal i definitivní název Nebe nehledej. Konstatujme pro jistotu, že z titulu snad pro někoho vyplývající podezření z rouhání poslech písně jasně vyvrátí… Autorsky je to plně Honza Dvořák, s tradičním Petrovým drobným příspěvkem k melodii a textu. Aranžmá vznikalo s kytaristou Luďkem Fialou, ve svižné a chytlavým refrénem opatřené skladbě si zahráli i basák Vláďa Srb a bubeník Tomáš Waschinger.
Petr Muk – Sny zůstanou

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.