Swingový Glenn Miller Orchestra vystoupí v Praze již tuto sobotu

Jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě, Glenn Miller Orchestra, vystoupí v Praze již tuto sobotu 9. ledna. Na dvou koncertech od 17 a 20 hodin uvede v Obecním domě pod vedením kapelníka Wila Saldena program nazvaný „Evening of Swing and Elegance“. Koncert je složený z nejznámějších swingových a jazzových skladeb nejen z dílny svého zakladatele Glenna Millera, ale i od dalších amerických legend tohoto žánru ze 40. až 80. let minulého století.
Členy orchestru jsou vynikající hudebníci a sólisté, v jejich koncertech ale nechybí humor a vytříbená elegance. Historie tělesa sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se brzy po založení orchestru stal hvězdou tehdejší hudby a jeho skladby jako „In the Mood“, „Pennsylvania 6–500“, „String of Pearls“ či „Moonlight Serenade“ hrála všechna rádia. Život Glenna Millera skončil v roce 1944 ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě, ale jeho sláva nikdy nevybledla. Koncerty v Praze mají navíc charitativní rozměr: za každou prodanou vstupenku přispěje hlavní partner koncertu, BBH Nadační fond, 100 Kč Nadaci Terezy Maxové dětem. Koncerty jsou téměř vyprodány, poslední vstupenky jsou k dostání v síti Ticketstream.
Více informací: www.bbhnadace.cz, www.terezamaxovadetem.cz, www.ticketstream.cz, www.glenn-miller-orchestra.de, www.obecnidum.cz.
Ke vzájemné spolupráci BBH Nadačního fondu a Nadace Terezy Maxové dětem nedochází náhodou. František Honsa, managing partner BBH, objasňuje: „Péče a ohleduplnost, kterou lze spatřovat v práci Nadace Terezy Maxové dětem, je inspirující. Jako dlouhodobý partner nadace, jsme v BBH Nadačním Fondu hrdí na to, že můžeme podpořit Nadaci Terezy Maxové dětem hudebním večerem s Glenn Miller Orchestra.“ A Tereza Maxová dodává: „Velmi si cením snahy nadačního fondu BBH podpořit naši nadaci prostřednictvím koncertu Glenn Miller Orchestra a neberu ji jako samozřejmou. Vážím si této podané ruky a adresné pomoci opuštěným a znevýhodněným dětem.”
I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě. Ve svých pětatřiceti letech byl Glenn Miller uznáván jako nová a nejzářivější hvězda americké jazzové scény. Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru. Na podzim roku 1939 začala rádia hrát hudbu orchestru Glenna Millera a jeho skladby „In the Mood“, „Pennsylvania 6–500“, „String of Pearls“ a „Moonlight Serenade“ se okamžitě staly populární po celém světě. V roce 1942 přišel Glenn Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U. S. Air Force Orchestra.
Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě (celé letadlo na cestě z Londýna do Paříže zmizelo), ale jeho sláva nikdy nevybledla. Tex Beneke, člen Glennova orchestru, založil nový Glenn Miller Orchestra na konci druhé světové války. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků. Wil Salden se začal zabývat hudbou Glenna Millera v roce 1978 a přijal za svou jeho kouzelnou formuli: „Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech.“ V roce 1990 byl Wil Salden společností, která spravuje dědictví po Glennu Millerovi, uveden jako kapelník Glenn Miller Orchestra pro Evropu. Seznam jejich oblíbených standardů zahrnuje například „Sunrise Serenade", „Moonlight Serenade", „Moon Love", „Over the Rainbow", „Blue Orchids", „The Man With the Mandolin", „Careless", „When You Wish Upon a Star" a „Imagination".
Glenn Miller Orchestra – Blueberry Hill

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.