Josh Ritter před Markétou Irglovou s Glenem Hansardem

Úspěšný americký písničkář Josh Ritter, kterého objevil Glen Hansard, bude předskokanem na únorových koncertech Markéty Irglové a Glena.

Úspěšný americký písničkář Josh Ritter, kterého kdysi objevil Glen Hansard, zahájí oba koncerty The Swell Season 1. února v Praze a 2. února v Brně. „Hudební styl Joshe Rittera má nejblíže k americké lidové hudbě a folkovým baladám. Kromě inspirace Bobem Dylanem je možno zmínit i Bruce Springsteena nebo Leonarda Cohena. Jeho vypravěčský styl pak nezapře vliv velikána americké literatury Marka Twaina,“ říká Marek Irgl, otec Markéty, který Glena Hansarda přivedl na česká pódia. Joshe objevil právě Glen Hansard v roce 2000 v jednom z malých klubů na Rhode Islandu, rozpoznal v něm výjimečný talent a pozval jej, aby v Irsku předskakoval jeho kapele The Frames. Na této velmi úspěšné koncertní šňůře byly položeny základy pozdějšího úspěchu. Joshovy písně a alba pak bodovaly v irské hitparádě, na největším irském open air festivalu Oxygen patřil vedle Joan Baez k hlavním folkovým hvězdám. Joan Baez následně zařadila jeho píseň Wings na své album Dark Chords on a Big Guitar.
Markéta Irglová a Glen Hansard pod hlavičkou The Swell Season zahájí České republice rozsáhlé evropské turné, které zahrne 22 koncertů v prestižních sálech celkem dvanácti zemí. Duo, které za píseň Falling Slowly získalo loni Oscara, doprovodí na pódiu další hudebníci – členové Glenovy domovské kapely The Frames.
Josh Ritter se narodil v roce 1976 ve městě Moscow ve státě Idaho. Ve čtrnácti, ovlivněný Dylanem a Cashem, vzal do ruky loutnu, kterou jeho rodiče měli doma, a napsal první písničku. Brzy na to si koupil svou vlastní kytaru. V univerzitním studiu natočil své první album Josh Ritter (1999), po skončení studií odjel na šest měsíců do Skotska na School of Scottish Folk Studies. Po návratu do Států se přesunul do Povidence, Rhode Islandu, Somerville, Massachusetts, kde příležitostně pracoval a po večerech hrál, kde se dalo. Zde jej také objevil Glen Hansard. Josh se v Irsku přechodně usadil, začal objíždět zemi samostatně a vyprodávat stále větší sály. V rukou měl už druhé album Golden Age of Radio (2000), natočené za 1000 dolarů ještě v USA, díky kterému si jej všiml Jim Olsen, šéf nezávislého labelu, Signature Sounds, který Ritterovi nabídl smlouvu a distribuci v USA. Skladba Me & Jiggs se v irské hitparádě dostala do Top 40 a další píseň z alba si vybrali tvůrci HBO seriálu „Odpočívej v pokoji“. Následující album Hello Starling (2003), produkované někdejším kytaristou The Frames Davem Odlumem, dosáhlo již druhé příčky irského žebříčku prodejnosti. Další alba, The Animal Years (2006) a The Historical Conquests of Josh Ritter (2007), vzbudila kromě zájmu posluchačů i nadšené odezvy kritiky.
Vstupenky: na pražský koncert jsou v prodeji v síti Ticketpro za 715 – 935 Kč na sezení a 440 Kč na stání (včetně poplatku). Je třeba upozornit, že míst k sezení je k dispozici už velmi málo!
Více informací: www.joshritter.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.