Kanadská pomprocková pětice Saga se k nám vrací

Historicky druhé koncertní zastavení kanadské pomprockové pětice Saga v tuzemsku se bude konat 4. dubna v pražském Retro Music Hall.

Kořeny kapely Saga sahají až do roku 1977, kdy se v kanadském Torontu dali dohromady bratři Crichtonové (kytarista Ian a baskytarista Jim) s klávesistou Jimem Gilmourem a bubeníkem Stevem Negusem, které na kvintet doplnil jediný „cizinec“ v sestavě, charismatický zpěvák a multiinstrumen­talista, velšský rodák Michael Sadler. Jako název si zvolili The Pockets, ale protože jedna kapela v USA už toto jméno používala, rozhodli se později pro nové jméno Saga.
Už o rok později vydávají své první album, a jejich bezejmenný debut jim téměř okamžitě zaručuje pozornost fanoušků i médií. Členové kapely na něm už tehdy jasně definovali to, co bude hlavním poznávacím znamením Sagy po následující tři desetiletí. Jejich udivující hráčská virtuozita jim totiž umožnila vytvořit pestrou směs, postavenou na klávesových plochách, s kytarou Iana Crichtona a naléhavým a výrazným vokálem frontmana Sadlera. Ten pak na koncertech nejenže skvěle zpíval, ale neméně obratně plnil i funkci baskytaristy a druhého popřípadě třetího klávesisty. Právě klávesové syntezátory, které se v té době proměnily z primitivní hračky na plnohodnotný hudební nástroj, vystavěli členové Sagy na koncertech do několikapatrových hradeb, a stejně tak z nich postavili i svůj sound, který neustále zdokonalovali.
Stejně jako vytvořili Iron Maiden svého maskota Eddieho, i Saga měla na obalech svých alb postavu „G.B.“, jakéhosi křížence lidské bytosti a hmyzu, který se objevoval na jednotlivých albech v nejrůznějších podobách.
Následovala v rychlém sledu alba: Images At Twilight (1979), Silent Knight (1980), Worlds Apart (1981), Heads or Tales (1983), Behaviour (1985), Wildest Dreams (1987), The Beginner’s Guide to Throwing Shapes (1989), dvoják The Works (1990), The Security of Illustion (1993), The Bery Best of… (1994) a Defining Moments (1994).
V polovině devadesátých let vydala Saga monotématické koncepční album Generation 13. Aniž by jen o píď ustoupila ze svých pozic, vydala na začátku nového tisíciletí další velmi dobře fanoušky i kritikou přijatá alba House of Cards a Marathon. V pozměněném obsazení pak Saga natočila další tři alba (Network, Trust a 10.000 Days). Po vydání toho posledního překvapivě oznámil svůj odchod (z rodinných důvodů) i Michael Sadler, ale načasoval ho tak, aby s kapelou oslavil ještě jako plnohodnotný člen 30. výročí jejího vzniku – jak jinak, než na vyprodaných koncertech po celé Evropě.
Na počátku května 2008 Saga s novým zpěvákem Robem Morattim, bývalým členem pomprockových Final Frontier, vyjela na turné The Human Condition Tour 2009, podporujícím vydání stejnojmenného alba. Jednou z koncertních zastávek bylo i jejich české premiérové vystoupení v amfiteátru Loket. Kapele se dostalo nadšeného přijetí a zaznamenala tady největší návštěvu v rámci evropského turné.
Vstupenky: za 650 Kč v předprodejích Ticketstream, Ticketpro, Ticketart, Ticketportal a Eventim.
Více informací: www.sagaontour.moonfruit.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.