Pouštní kočovníci Tinariwen 11. listopadu v Roxy

  • Pouštní kočovníci Tinariwen 11. listopadu v Roxy Fotogalerie (17)
    • 28.10.2009
    • Tisk

    Tinariwen přivážejí syrovost, jednodu- chost, melodičnost a písně od bouřlivých až po intimní.

    Sdílejte článek:

Malijští Tinariwen, hrající pouštní blues, představí své nové album Imidiwan: Companions na koncertě 11. listopadu v klubu Roxy. Start v 19:30.
Jedna z nejslavnějších a nejoceňovanějších formací současné world music, malijští Tinariwen, přijedou 11. listopadu představit do Prahy své nejnovější album Imidiwan: Companions.
Tito potomci saharských kočovníků a rebelů proti malijské vládě hrají pouštní blues, ve kterém se zpívá o osamění, ztrátě kamarádů v bojích, odporu, životě v exilu a o zklamání z návratu do domovské země. Jméno Tinariwen, které odráží jejich nomádský osud uprostřed pouště, znamená v jazyce Tuaregů „opuštěné místo“.
Ve své původní sestavě vznikli v jednom z vojenských táborů v Libyi a jako bojovníci se zúčastnili povstání proti malijské vládě. Zakrátko vyměnili tradiční tuarežské nástroje za elektrické kytary a vnesli do tradičních melodií řadu vlivů od rocku až po Boba Marleyho. Proto je někdy média nazývají „Saharskými Rolling Stones“ (jednou Tinariwen skutečné Rolling Stones navíc dokonce předskakovali).
Za více než 25 let existence posbírali řadu prestižních ocenění (mimo jiné BBC Award for World Music), hrají na velkých festivalech (letos například Glastonbury), mezi fanoušky jejich hudby se počítají Robert Plant, Carlos Santana, Brian Eno, Thom Yorke, TV on the Radio a další.
Název nového alba, Imidiwan, je jedno z těch slov, pro které angličtina nebo čeština nemá jeden určitý výraz. Je to podobné jako u slova „assouf“, kterým sami Tuaregové označují styl hraní Tinariwen na kytaru. „Assouf“ znamená blues, samotu, touhu, stesk po domově, bolest na srdci a temnotu, která se rozkládá za hranicí světla z táborového ohně. Imidiwan označuje přátele, souputníky, druhy a spolubojovníky. Nové skladby mají všechny prvky, které slavily úspěch u západního publika: syrovost, jednoduchost, melodičnost, písně od bouřlivých až po intimní Osudy zakládajících členů se proplétají s pohnutou historií nestálého regionu saharské Afriky. Od vzniku do konce 20. století vydali řadu kazet, první album na CD pak v roce 2002. Západní svět si Tinariwen poprvé pořádně všiml díky jejich koncertu na prvním ročníku „Festivalu v poušti“ v Mali v roce 2001. Brzy na ně čekaly pódia festivalů WOMAD, Roskilde nebo sálů v Londýně. Za pomoci Justina Adamse a Jean-Paul Romanna nahráli své první CD The Radio Tisdas Sessions. Od té doby odehráli přes 700 koncertů v Evropě, severní Americe, Japonsku i Austrálii.
Vstupenky: v předprodejích Ticketpro a Ticketstream za 390 Kč včetně poplatku.
Více informací: www.tinariwen.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.