Camouflage: Do Prahy nás ještě nepozvali

  • Camouflage: Do Prahy nás ještě nepozvali Fotogalerie (27)
    • 21.08.2008
    • Tisk

    Populární elektropopové trio Camouflage se na světové hudební scéně „maskuje“ už dobrých čtyřiadvacet let. Marcus Meyn, Oliver Kreyssing a Heiko Maile v srpnu podruhé rozproudili české fanoušky, tentokrát v roli headlinerů sázavofesťáckého speciálu. ABradio vám přináší rozhovor se sympatickým klávesákem Heikem Maile.

    Sdílejte článek:

*„Němečtí Depešáci“*vtrhli na světovou hudební scénu jako blesk zpod berlínského nebe. Našlápnuté hudební přikázání v podobě hitu The Great Commandment je v osmaosmdesátém vyšvihlo na samý vrchol světových žebříčků. Hned o rok později dorazil i druhý velký „zakamuflovaný“ úspěch s nezapomenutelným videoklipem – Love Is A Shield. Přestože na svůj raketový nástup a vydařené osmdesátky Camouflage nenavázali, dodnes patří k oblíbeným autorům syntetizátorového hudebního opojení… Se srdečbýn a přátelským klávesáken Heikem Maile jsme si popovídali před večerním kácovským vystoupení.

**
**

**Jak se těšíte na show?

**
Těšíme se moc, snad přestane pršet…

**To je častý festivalový problém – na druhou stranu déšť přináší speciální atmosféru a myslím si, že k vaší hudbě to docela sedne…

**
Ano, máte pravdu. Ale máme i horší vzpomínky. Před pár lety jsme vystupovali v Polsku. Bylo hrozné vedro, kolem třiceti stupňů a my hráli jako poslední. Hodinu před naší show se přihnaly tmavé mraky a následovala obrovská bouře. Bylo to tak nebezpečné, že organizátoři zrušili naše vystoupení – aniž by se nás zeptali. Když jsme vyšli na stage, nic nefungovalo. Všude byla spousta vody, lidi stáli v dešti, tleskali a čekali na nás. Organizátoři samozřejmě nikde, tak jsme vyšli k lidem a řekli jsme jim – neměli jsme ani mikrofón – že nemůžeme vystoupit. Snad to dneska nedopadne podobně… (smích)

**Jste nervózní?

**
Ani ne.. Možná kdybyste se mě zeptala hodinu před koncertem. Teď je ještě hodně času.

**Divila jsem se, že jste na místě už šest hodin před vystoupením.

**
Je to kvůli letům. Dorazili jsme ráno, podívali se po Praze…

**A líbilo se vám něco?

**
Neměli jsme moc času, takže jsme prošli jen pár míst. Byla tam spousta turistů… Samozřejmě jsme nemohli vynechat Karlův most.

**Bylo pivo?

**
České pivo znám, pijeme ho i u nás, máme tam Plzeň, Budvar… Takže s tímhle problém nemáme.

**Léto je plné festivalů. Jak si je užíváte, přeci jen je to specifické prostředí.

**
Koncerty, jako je ten dnešní, jsou pro nás velmi zajímavé. Hraje se na nich hudba spousty žánrů, to nás láká. Obvykle vystupujeme na akcích, kde jde o podobný styl, elektroniku a takovéhle věci. Ale tady vážně nevíme, co očekávat. Nevíme, jak nás lidé přijmou, jestli znají naše písničky. 

**A nebojíte se toho?

**
Jenom trochu.

**Setlist se musí hodně lišit od „normálních“ koncertů…

**
Určitě, hlavně když, třeba jako dnes, máme jenom hodinu. Normálně hrajeme kolem dvou a půl, takže musíme hodně vybírat. Pokusit se o „the best of“…

**Tohle je vaše druhá show v České republice, pamatujete si tu první v Litvínově?

**
Ano, bylo to asi osmdesát kilometrů na sever od Prahy. Vzpomínám si na určité věci, ale ten víkend jsme hráli na třech místech, takže detaily si vážně nevybavuju.

**Vystupovali jste ve Španělsku, Izraeli, Rumunsku, měli jste turné v USA. Kterou zemi máte nejradši?

**
Hodně se nám líbí v Rusku, máme tam spoustu fanoušků… A přirozeně je pro nás mimořádné, když hrajeme doma, v Německu. Ale bohužel nejsem úplně nejpovolanější, protože jsem nezažil turné v USA.

**Jak to?

**
Napsal jsem filmovou hudbu pro hodně významnou filmovou produkční společnost, bylo to v úplně stejnou dobu a musel jsem se rozhodnout, čemu dám přednost. Ten projekt byl pro mě nesmírně důležitý, takže jsem to vyřešil takhle. Ale ostatní mi říkali, že Jižní Amerika byla naprosto fantastická. Jde o to, že už tohle děláme hodně dlouho. Hráli jsme před různým publikem. V klubech před třemi sty fanoušky, v halách před padesáti tisíci lidmi… Jsou to úžasné okamžiky a každý má něco do sebe. Všechno se odvíjí od nálady kapely, diváků, jestli znají naše písně a tak podobně…

**Ale hraní na nových místech, navíc na multižánrovém festivalu jako dneska, pro vás musí být trochu záludné…

**
Máte pravdu, ale pořád je to lepší, než v době před pár lety. Potom, co jsme si dali pauzu, jsme znovu začínali koncertovat v cizích krajinách. Vzpomínám si na Moskvu, tehdy jsme opravdu nevěděli, co máme očekávat, byla to absolutně „necamouflážová“ země… A tehdy to byl pro mě asi nejemotivnější koncert ze všech.

**Až tak?

**
Bylo to asi hlavně kvůli tomu, že jsme totálně nevěděli, co nás čeká. Ale vystoupení bylo úžasné, všichni s námi zpívali…

**Jakou písničku hrajete naživo nejradši?

**
Tak samozřejmě jsou tu dva velké songyThe GreatCommandment a Love Is A Shield.

**Neotravuje Vás to už trochu, hrát tyhle písně pořád dokola?

**
To určitě ne. Spíš je zajímavé sledovat jednotlivé reakce. Zatímco někde má větší úspěch The Great Commandment, jinde zas vede Love Is A Shield, je to zvláštní.

**A co myslíte, že zvítězí tady?

**
Ještě uvidíme… To byste se mě musela zeptat po koncertě. (smích) Ale abych se vrátil k otázce – hodně nás baví tyhle dvě písničky a pak jsou tu ještě Suspicious Love, Thief, Me And You… Ale to je už trošku jiný level. Nezáležíanitak na ostatních věcech jako na tom, abychom zahráli ty dva velké hity, protože fanoušci je chtějí.

**Dokážete si představit, že byste je nezahráli?

**
Tak to vážně ne…

**Bojíte se, že by vás lidi zlynčovali?

**
To zas ne… (smích) Ale člověk to musí vidět z druhé strany. Taky jsem fanouškem nějakých kapel a interpretů. Takže vím, že pokud bych šel na koncert Beatles nebo někoho jiného a oni by nehráli něco, co opravdu zbožňuju, byl bych trochu zklamaný. A nepomohlo by ani to, kdyby byl koncert sebelepší.

**Máte nějaký příklad?

**
Třeba kdybych šel na Davida Bowieho a on by nezahrál Heroes, mou oblíbenou píseň. Řekl bych – jasně, dobrej koncert, ale… Takže rozumím fanouškům. Můžete hrát písně, co lidi neznají, ale musíte zařadit i ty „zásadní“, bez kterých by se vystoupení neobešlo… Jde o to najít tu správnou rovnováhu.

**Asi je to i o taktice, kdy zahrát velké songy? Jestli na začátku nebo na konci…

**
Po intru začínáme s Me And You, což je velmi silný song. Není to nijak závratný hit, ale fanoušci ho znají – takže je pro úvod dobrý. Ale tady máme jenom hodinu, takže jsem si včera večer sednul a krátil seznam našich písniček. Takže tohle byl můj největší problém, jinak problémy nemám… *(smích)

Plánujete nějaký samostatný koncert v Praze? Ještě jste u nás nevystupovali…

Ano, ale obvykle je to tak, že dostáváte nabídky a oni nás ještě nepozvali.

FOTO rozhovor: Martina Kišelová
FOTO koncert: Iva Marešová

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.