Alanis Morissette prostě umí…

  • Alanis Morissette prostě umí… Fotogalerie (7)
    • 15.08.2008
    • Tisk

    Alanis Morissette se v úterý poprvé představila na samostatném koncertu v České republice. Sympatická Kanaďanka nezklamala a potvrdila pověst jedné z nejlepších současných písničkářek. Skvělý dojem z vystoupení zmařila „uleželost“ přítomných nebožtíků Ironi©ků, kteří procitli až při závěrečné „děkovačce“…

    Sdílejte článek:

**
**

**Premiéra s „E. T.“ – sekundiéra s kongresovým hrobníkem…

**

**Čtyřiatřicetiletá zpěvačka se do Prahy vrátila po dlouhých devíti letech. Tehdy z festivalového Džbánu „volala domů“ spolu s****E. T. Jam****(em). První samostatné vystoupení emocemi hýřící dlouhovlásky vzbudilo velký zájem fanoušků, vstupenky byly vyprodány několik měsíců dopředu. O to větší rozpaky vyvolal nešťastný výběr koncertních prostor.

**

***Kongresové centrum*****pot­vrdilo pověst hrobníka dobrých koncertů – místo bez náležité atmosféry už letos potrápilo fanoušky****Suzanne Vega****, dvojáku****Toma Waitse****i pyšné držitele občanských průkazů. Stejně tak vystoupení****A­lanis Morissette****do­platilo na sterilitu zdejšího prostředí a nekvalitní ozvučení.

**

**Předskokan s kapsou a husí kůže na krku

**

**Role předskokana, a to dokonce s jednou kapsou, se chopil klokanský písničkářský talent****Liam Gerner****. Čtyřiadvacetiletý kudrnatý blonďák mile překvapil, pohodové kytarovky s hansardovským nádechem příjemně nastartovaly velký večer. Vedle unplugged rozehřátí stihl sympatický Australan i hezky česky pozdravit a vyznat se z obdivu k naší překrásné stověžaté matičce.

**

Po deváté hodině se sálem rozeznělo působivé intro a po tónech skladbyMorato­riumz novinko­vé desky****Flavors Of Entanglement****do­provodnou kapelu na pódiu doplnila i hlavní hvězda večera. „Andělská“ filmová píseň Uninvited se ukázala jako skvělý otvírák, který energicky rozjel našlápnutou show. Jako druhá si to přicválala čtrnáct let stará hitovka All I Really Want z nepřekonané a snad i nepřekonatelné deskyJagged Little Pill. První zpěvaččino dostaveníčko s harmonikou sklidilo velký úspěch a v rychlém tempu se pokračovalo i dál. Spolu s Eight Easy Steps Alanis úspěšně dokráčela ke čtyři rokystaré desce So-Called Chaos. Zpomalení přišlo s písní Perfect. Po úvodní akustické pasáži emotivního songu poprvé vyniklo ne zrovna ideální ozvučení. Překrásný hlas **Alanis Morissette, který své posluchače milerád navléká do husích kůží, se tak ztrácel ve spleti ostatních nástrojů. Přesto si perfektní písnička odnesla do té doby největší potlesk.
Další přivonění k aktuálnímu albu přišlo s krásnou „občanskou“ záležitostí Citizen Of The Planet. Právě na ní sympatická Kanaďanka ukázala své mistrovské umění v přechodech od rychlých k pomalým pasážím. Po rozněžnění publika a nádherných partech klavíru se ke slovu dostal jeden z největších hitů Alanis Morissette. Song Head Over Feet*si vysloužil aplaus už po prvních tónech, zaznamenal další skvělé sólo harmoniky a první probuzení publika, které si poprvé s chutí zazpívalo. Našlápnuté chvilky přišly s peckami Unprodigal Daughter a čerstvější Versions Of Violence. Příjemné uvolnění přinesla nádherná balada That Particular Time z nedoceněné „zametené“ desky Under Rug Swept (2002). Po pomalém hřebu úvodní části vystoupení přišel na řadu i ten rychlejší. Alanis Morissette vytáhla „z kapsy“ další pilulkový hit *Hand In My Pocket, který rozezpíval velkou část letargického publika. 
**Češi – národ Ironi©ků

**

Působivou atmosféru tajemna do sálu vnesla „introvka“ Moratorium s úchvatným sólem kytary. To, že noc patří osvědčeným hitům, stvrdilo nadšené přijetí dobře známého songu You Oughta Know. Ten vynikl díky zajímavým aranžím a skvěle nakopnutému refrénu. Balada The Tapes přetočila zpěvaččinu tvorbu do současnosti, opětně pozlatila zpěvaččino hrdlo a ukolébala publikum do závěrečné pasáže základní části hrací doby.
Nastavení si diváci poctivě vytleskali, vypískali a někteří doslova i vydupali. První provoněná singlová vlaštovka Underneath***, která se vylíhla z nádherné pianové pasáže, umožnila zajímavý výlet do zpěvaččina rozbouřeného nitra a výstižné vztahové filozofie. Závěr Velkého večera se odehrál v režii silné trojky.****Alanis Morissette****nej­dřív publikum poučila pomocí odpichovky You Learn, aby ho vzápětí ironicky uzemnila svým největším hitem, jasným písničkovým vítězem celého večera. Kultovní song Ironic proměnil zaplněný sál ve slušný kotel a probudil k životu i první nadané skokany. Velký aplaus si vysloužila i závěrečná děkovačka *Thank You.

**

Sympatická ochránkyně javorového listu****Alanis Morissette****Praze ukázala, v čem spočívá její síla. Neskutečný hlas, který by nasadil husí kůži i nahluchlému hadovi, emocemi nabité trefné písničkářství, krásná jednoduchost a odzbrojující přirozenost se spojují v unikátní celek jedné výjimečné hudební osobnosti, která prostě umí…

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.