Kudykam Michala Horáčka vstupuje 12. října na album

  • Kudykam Michala Horáčka vstupuje 12. října na album Fotogalerie (19)
    • 07.10.2009
    • Tisk

    Deska, na které triumfují dosud méně známí zpěváci a zkušení mistři je vlastně doplňují.

    Sdílejte článek:

Vojtěchu Dykovi, Karlu Dobrému či Janu Sklenářovi sekundují Lucia Šoralová, Richard Krajčo i Karel Gott. Takové je album Kudykam Michala Horáčka.

Album Kudykam, písňový výběr ze stejnojmenné hry Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky si nejen v objevování nových tváří podrželo velkorysost předchozí Horáčkovy desky Ohrožený druh. A rozmachem ji možná přesáhlo. Vždyť album Kudykam nabízí třináct písní a jeden bonus, porci skladeb, kterou dvojice H + H na svých řadových deskách dosud nenabídla.
Do prodejen se album Kudykam dostane 12. října, krátce předtím, že se hra ve verších, postavená na písních Hapky a Horáčka, představí v premiéře ve Státní opeře Praha. S naposlouchanými písněmi může člověk jít do divadla lépe připraven, neboť Kudykam si vyžádá zapojení všech jeho smyslů.
Než se dostal Kudykam na desky, musel se odvinout dlouhý příběh hledání hlasů pro jednotlivé písně. Některé z nich měly pět i více verzí. „Výraz je pro nás rozhodující" říkal Michal Horáček. „Hudba tady slouží zpěvákům."
Po ruce měl Ondřeje Brzobohatého, všestranného hudebníka, který svými aranžemi „šil" písním kabáty na míru jednotlivých hlasů. Například ke Karlu Gottovi, který zpívá skladbu Tante cose da veder’ neboli Je tolik věcí k vidění, se hodil orchestr se smyčci. Hlas Vojtěcha Dyka byl v téže písní víc obnažený a přihrával mu jen doprovodný klavír. Nakonec se obě verze jedinečné finálové skladby na album dostaly, ta Gottova je jako bonus.
Známá píseň V Penziónu Svět, která vyšla na stejnojmenném albu před jedenadvaceti lety a která Horáčkovi posloužila jako inspirace pro příběh Kudykam, zní v podání Jana Maxiána z kapely Nightwork. Smích z vedlejšího pokoje, další trvalku H + H, zpívá herec Jan Sklenář a skladbu Rozeznávám, kterou posluchači znají s hlasem Richarda Müllera, skvěle přednesl valašský bard František Segrado.
Novinek je ovšem naprostá většina. Včetně vokální grotesky Ptákoviny, ve které excelují Ondřej Brzobohatý a Vojtěch DykJanem Maxiánem a Ondřejem Rumlem. Posledně zmíněný, finalista televizní soutěže X-Factor, se nadto sám ujal sugestivní balady Havrani na sněhu.
Milostný duet s Janou Lotou Přišlo mi to vhod, který už znají posluchači z rádií, nazpíval Richard Krajčo.
Zpěvačky jsou na desce tři. Lucia Šoralová, která je známá na domácích muzikálových scénách, ukryla v písni Tolik běsů, tolik víl spoustu emocí. Křehký duet Můj bože, to je krásný den, pak nazpívala s Vojtěchem Dykem. Lenka Nová, vůdčí hlas kapely Laura a její tygři, přesvědčila o svém talentu v písni Svatí podél cest.
Ústřední postavou hry je Kudykam, bizarně vystrojený průvodce poutníka Martina po cestách Penziónem Svět. A Michal Horáček na desce uvádí všechny tři představitele, kteří se budou v této roli střídat. Excelentní Vojtěch Dyk dává písním rozměry napínavých příběhů. Herec a zpěvák Karel Dobrý přenese na posluchače pocity úzkosti i strachu ve skladbě Štvanice. Rytmicky propracovaná skladba Hladiny patří v jeho podání k perlám tohoto alba. Maďarský Slovák Csongor Kassai přesvědčí, že Člověk je rodem tanečník ve stejnojmenné skladbě, postavené jenom na jeho frázování.
Další zpěváci a zpěvačky tedy vstoupili do světa písní Petra Hapky a Michala Horáčka, jejichž autorská firma zaručuje nevšední zážitky. A to se ještě na albu neuvedli zdaleka všichni, kteří se objeví v představení Kudykam (www.kudykam.net).

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.