29. září v Praze opět po roce k slyšení písně F.P.B.

  • 29. září v Praze opět po roce k slyšení písně F.P.B. Fotogalerie (4)
    • 28.09.2009
    • Tisk

    Po 20 letech zazní zítra v Akropoli naživo písně legendární skupiny Čtvrtá cenová skupina.

    Sdílejte článek:

Po 20 letech zazní zítra naživo písně legendární skupiny F.P.B. v podání současných i bývalých členů. Připomenou, jak vypadal punk za komančů…

Bezprostřední následovníci F. P. B. – členové skupiny Už jsme doma (v současné sestavě) spolu s bývalým kytaristou F. P. B. i Už jsme doma Romkem Hanzlíkem opět vystoupí v Praze.
Na koncertě Už jsme doma a Romek Hanzlík hrají F. P. B. v pražské Akropoli dne 29. 9. od 19:30 připomene skupina trojcédéčko F. P. B Kniha přání a stížností, které vyšlo právě před rokem; jako hosté se představí Zuby Nehty.
Skupina F. P. B. působila v první polovině osmdesátých let. Kvůli utajení a režimním koncertním zákazům vystupovala také pod názvem Čtvrtá cenová skupina. Sestava nejplodnějšího období F. P. B. (1981 – 1986) byla: Miroslav Wanek (basa, zpěv, většinový autor hudby i textů), Romek Hanzlík (kytara, zpěv) a Milan Nový (bicí). V polovině osmdesátých let Wanek a Hanzlík přešli do skupiny Už jsme doma, tím F. P. B. v roce 1986 zvolna zanikají. Hanzlík působil v Už jsme doma do roku 1996, kdy opustil aktivní hudební dráhu, v současné době vede hudební agenturu A. M. P. Wanek je členem a vůdčím duchem Už jsme doma dodnes, Milan Nový v současné době žije v Kanadě.
F. P. B. vznikli v Teplicích a patřili k nejosobitějším skupinám, které punkové podhoubí 80. let minulého století vyplodilo. Punková hudba o třech akordech se postupně ukázala být těsným kabátem; zejména pod vlivem nahrávek skupin kolem Art Bears (Rock In Oposition), The Residents apod., které do Teplic vozil agilní manažer skupiny Petr Růžička.
F. P. B. si sice zachovávali punkovou přímočarost, ale obohatili ji ne příliš vídaným spojením s českou i světovou poezií a s alternativní scénou. Tady byly položeny zárodky budoucího hudebního stylu Už jsme doma. Skupina F. P. B. nastavila velmi vysokou uměleckou laťku pro mnoho následujících kapel podobného typu, a zdá se, že ve své snaze kultivovat tento styl, a tím i své posluchače, zůstala do současné doby nepřekonána.
Skupina Zuby Nehty, ať už pod tímto názvem, nebo jako Dybbuk, patří k dlouholetým souputníkům F. P. B. i Už jsme doma. Často se spolu potkávali na koncertních pódiích, patří do jedné generace. Zuby Nehty jsou rozhodně nejoriginálnější ryze ženskou hudební skupinou, která se kdy v Čechách objevila.
Vstupenky: v předprodeji paláce Akropolis a Ticketpro za 150 Kč a na místě 180 Kč.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze