Když byl hudební skladatel Petr Skoumal ještě malý klouče

  • Když byl hudební skladatel Petr Skoumal ještě malý klouče Fotogalerie (16)
    • 12.09.2009
    • Tisk

    Petr Skoumal vydal DVD Když já byl ještě malý klouče…. Pokřtí ho 20. září v Divadle v Dlouhé.

    Sdílejte článek:

Petr Skoumal vydal koncertní DVD Když já byl ještě malý klouče…“. Pokřtí ho se svými přáteli a spolupracovníky 20. září v Divadle v Dlouhé.

Petr Skoumal je známý především jako skladatel filmové a večerníčkové hudby. Hudební znalec však ví, že se nesmazatelně zapsal i do vývoje rockové hudby u nás – několik let koncertoval a tvořil s kapelou ETC Vladimíra Mišíka, dlouhodobě také spolupracuje s Michalem Prokopem.
8. března loňského roku oslavil Petr Skoumal své sedmdesáté narozeniny dopoledním divadelním přestavením pro děti Kdyby prase mělo křídla a večerním koncertem, na který přizval Jana Vodňanského, Vladimíra Mišíka s kapelou ETC, Jaroslava Olina Nejezchlebu, Jana Hrubého, Michala Prokopa, Karla Plíhala a další. Z obou těchto představení vznikl záznam a vyšel v červenci 2009 na DVD.
DVD s názvem Když já byl ještě malý klouče… je rozděleno do dvou částí. První část – Kdyby prase mělo křídla – obsahuje část koncertní verze stejnojmenného představení pro děti Divadla v Dlouhé. Druhá část – Když já byl ještě malý klouče… – zaznamenává večerní koncert s celou řadou již zmíněných Skoumalových spolupracovníků a přátel. DVD tak mapuje oba rovnocenné póly tvorby Petra Skoumala.
V neděli 20. září 2009 od 19:00 v Divadle v Dlouhé proběhne křest DVD – Petr Skoumal – Když já byl ještě malý klouče… v rámci koncertu, kde se opět objeví všichni účinkující z DVD. Hosty budou Vladimír Mišík & ETC, Jan Vodňanský, Karel Plíhal, Michal Prokop, Jaroslav Olin Nejezchleba a další.
Umělecká dráha Petra Skoumala začala na konzervatoři, kde studoval dirigování. Pokračoval pak na brněnské JAMU, kde absolvoval v r. 1962 obor řízení sboru. Po absolutoriu se začal věnovat scénické hudbě. V letech 1966–72 byl členem Činoherního klubu. Především zde vrcholí jeho spolupráce s Janem Vodňanským – scénické koláže parodických scének, básní a písniček. Za normalizace (koncem roku 1973) byly jejich hry zakázány, Skoumal s Vodňanským museli z divadla odejít a bylo jim zakázáno i účinkování v televizi a rozhlase.
Začátkem 80. let se jejich umělecké dráhy rozešly a Skoumal se plně věnuje samostatné tvorbě. Píše mnoho písniček. I když jsou rozděleny na tvorbu pro děti a pro dospělé, hranice mezi nimi není nikdy ostrá a např. mnohé dětské písničky mají, díky osobitému Skoumalovu stylu, ohlas i u dospělých.
Velmi významná je jeho tvorba pro film a televizi (např. Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný). Nezapomenutelná je i jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, A je to…).
V současnosti občas vystupuje v dětském představení Kdyby prase mělo křídla v Divadle v Dlouhé.
Vstupenky: za 290 Kč v předprodejích Ticketpro,Tic­ketportal a Ticketstream.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.