Alice In Chains přivezou grunge tentokrát do Lucerny

  • Alice In Chains přivezou grunge tentokrát do Lucerny Fotogalerie (16)
    • 15.09.2009
    • Tisk

    Grungeové ikony devadesátých let Alice In Chains se po třech letech vrací do České republiky.

    Sdílejte článek:

Grungeové ikony devadesátých let Alice In Chains se po třech letech vrací do České republiky, tentokrát do Velkého sálu pražské Lucerny.

24. listopadu od 20:00 bude Velký sál Lucerny patřit legendární grungeové kapele Alice in Chains.
Skupina po dlouhých čtrnácti letech vydává 29. září desku s názvem Black Gives Way To Blue. Zemřelého zpěváka Layna Staleyho nahradil William Duvall.
V devadesátých letech patřili Alice In Chains k nové generaci rockových hudebníků. Reprezentovali vlnu kapel z amerického Seattlu a hlásili se k tzv. grunge, stylu inspirovanému punkem a indie rockem celosvětově zviditelněným hlavně legendární Nirvanou.
Staley a Cantrell se potkali roku 1987 v Seattlu a s přáteli Mikem Starrem (basa) a Seanem Kinneyem prošli klasickými začátky – zkoušením a koncertováním po lokálních klubech. O dva roky později přichází nabídka od Columbia Records, pro které se Alice In Chains stali přední skupinou zaměřenou na heavymetalové publikum. Začátkem roku 1990 vyšlo EP We Die Young, které se stalo hitem metalových rádií, a připravilo tak půdu pro debut Facelift, který se do konce roku stal zlatým. V té době již také vystupovali coby předkapela takových hvězd jako Van Halen, Poison nebo Iggy Pop.
Před vydáním druhého alba ještě kapela stihla vydat další akustické EP Sap, které bylo velice dobře hodnocené i kritikou. Očekávanou dvojku Dirt nemohli načasovat lépe – sláva Nirvany, stejně tak jako celé grungeové scény stoupala, navíc skladba Would byla zařazena na soundtrack k filmu Singles. Psal se rok 1992 a album Dirt bylo platinové, v kapele došlo k personální změně, když Mike Inez nahradil Starra a v Staleyho sklíčených textech se stále více začíná odrážet jeho závislost na heroinu. Z větší části opět akustické EP Jar Of Flies vyšlo o dva roky později a ihned po svém vydání se usadilo na předních příčkách všech hitparád, komerční nevyjímaje. Přestože úspěch kapely vzrůstal, Alice In Chains zůstávali stranou koncertních pódií z důvodu Layneovy heroinové závislosti. Staley se věnoval svému vedlejšímu projektu Mad Season, kde mu parťáky dělali ostřílení Mike McReady z Pearl Jam a Barrett Martin a John Saunders ze Screaming Trees. Spolu natočili album Above (1995).
V témže roce o sobě dali vědět i Alice In Chains se svojí třetí deskou. Kapela však opět nekoncertuje, výjimkou je pouze koncert v rámci série MTV Unplugged, který byl první po šesti letech. Později byl záznam vydán i jako album. Skladatel a „motor" kapely Jerry Cantrell o tři roky později nahrál sólovou desku Boggy Depot.
Kapela však stále existuje, důkazem je hostování zbylých dvou členů Ineze a Kinneyho na Cantrellově albu. Kapitola Alice In Chains se pozvolna uzavřela, od té doby nové album nevydala, výjimkou byl jen Live z přelomu století a výběr největších hitů Greatest Hits z roku 2001. Následující rok Cantrell dokončil práce na svém albu Degradation Trip, ale dva měsíce před jeho vydáním v dubnu 2002 se zpráva, které se všichni fanoušci Alice In Chains po celém světě báli, stala skutečností: Layne Staley byl nalezen mrtev předávkovaný kokainem a heroinem.
V roce 2006 našli Alice In Chains za mrtvého zpěváka náhradu ve Williamu Duvallovi a letos s ním natočili novinku s pracovním názvem Black Gives Way To Blue. První ukázku z alba si už nyní lze poslechnout na internetových stránkách Alice In Chains.
Kromě Jerryho Cantrella se na podiu objeví i další původní členové kapely, basista Mike Inez a bubeník Sean Kinney, společně budou hrát novinky i zásadní skladby z bohatého repertoáru Alice In Chains.
Vstupenky: od 9. 9. v předprodeji Ticketpro za 895 Kč.
Více informací: www.aliceinchains.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.