Tori Amos s Abnormally Attracted to Sin 24. září

  • Tori Amos s Abnormally Attracted to Sin 24. září Fotogalerie (9)
    • 07.09.2009
    • Tisk

    Ve čtvrtek 24. září od 20:00 v Kongresovém centru vystoupí americká písničkářka Tori Amos.

    Sdílejte článek:

Ve čtvrtek 24. září v Kongresovém centru vystoupí jedna z nejdůležitějších žen na hudební scéně – Tori Amos s Abnormally Attracted to Sin.

Tori Amos, svérázná americká písničkářka a pianistka, je na své desáté studiové desce Abnormally Attracted to Sin, kterou si sama i produkovala, přitahována hříchem – tak nějak by se dal název alba přeložit. Tuto dámu není třeba moc představovat, autorka hitů jako Crucify, Silent all These Years, Cornflake Girl nebo Professional Window, patří k nejuznávanějším písničkářkám. Mezi hlavní témata jejích emotivních písní patří mezilidské vztahy, víra a příběhy o lidských tragédiích. Tori Amos zatím ve Spojených státech získala dvě dvojnásobně platinové, tři platinové a jednu zlatou desku.
Americká zpěvačka, vlastním jménem Myra Ellen Amos, pochází z města Newton v Severní Karolíně na východním pobřeží USA. Už ve třech letech se u ní projevily vlohy ke hře na piano, ve čtyřech skládala vlastní hudbu a v šesti letech byla jako nejmladší student přijata na prestižní konzervatoř v Baltimore. Tady ji chtěli připravit na kariéru klasické koncertní pianistky, ale Tori Amos měla jiné představy a poté, co v jedenácti letech složila pro fakultu příliš radikální klavírní hudbu, byla vyhozena.
Na několik let se s pianem rozloučila, aby jej znovu objevila, tentokrát v prostředí barů ve Washingtonu a Baltimore. V sedmnácti letech si změnila jméno z Ellen (Myra jí nikdo nikdy neřekl) na Tori. Maturovala v roce 1981 v Marylandu a zdálo se, že má úspěšnou kariéru před sebou, ale rebelující Tori našla zalíbení v punku a přestěhovala se do Los Angeles. V této době už byla hlavní zpěvačkou hard-rockové kapely Y Kant Tori Read. Jejich debutové album sice propadlo, ale talent Tori nezůstal bez povšimnutí. V naději nové perspektivy se brzy přestěhovala do Londýna a začala pracovat na svém prvním sólovém albu. To dostalo název Little Earthquakes a vyšlo v roce 1992. Prodalo se ho více než 2 milióny kopií, především díky skladbám jako Silent All These Years, Crucify, Leather a Winter, a Tori tak zaznamenala první velký úspěch. V témže roce vyšel ještě jednou singl Crucify, který obsahoval i pianovou verzi písně Smells Like Teen Spirit od kapely Nirvana.
Byla to výborná příprava na vydání jejího druhého alba Under The Pink (1994). Deska zaznamenala další velký úspěch, zejména skladby Cornflake Girl nebo odvážnější God. V roce 1996 se rozešla se svým dlouhodobým přítelem Ericem Rossem (který byl producentem jejích prvních dvou alb) a to jí paradoxně dodalo obrovskou sílu na třetí albumBoys for Pele s geniálními písněmi jako Horses, Blood Roses, Professional Widow a Caught a Lite Sneeze.
Desku podpořila na koncertním turné, na jehož konci Tori zjistila, že je těhotná. Bohužel tři měsíce poté o dítě přišla a v depresi vydala další album From the Choirgirl Hotel (1998), které se řadí k jejím nejlepším. Ve stejném roce se provdala za britského zvukového inženýra Marka Hawleyho a vzápětí vyrazila na velké turné po Evropě a Severní Americe. O rok později se Tori přihlásila deskou To Venus and Back. Obsahuje 2 CD, přičemž na prvním jsou nové skladby a na druhém živé nahrávky starších písní. Na výběru Strange Little Girls (2001) nabídla svým fanouškům skladby od jiných, převážně mužských, autorů, jako jsou Neil Young, Eminem nebo Lou Reed. Nová studiová deska (v pořadí sedmá) vyšla o rok později už u jiné nahrávací společnosti pod názvem Scarlet's Walk. Na The Beekeeper museli příznivci zpěvačky čekat až do roku 2005. V roce 2007 vyšlo album American Doll Posse následované koncertním turné. Představila se naživo i v České republice, kde zpěvačka vystoupila vůbec poprvé. Letos Tori vydává nahrávku Abnormally Attracted to Sin, se kterou vyjela na evropské turné. Podívá se k i nám, do pražského Kongresového centra.
Vstupenkyza 670 – 1360 Kč v předprodejní síti Ticketpro.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.