Rybičky 48: „Pan Gott je král“

  • Rybičky 48: „Pan Gott je král“ Fotogalerie (15)
    • 13.06.2008
    • Tisk

    Šupinatá pop-punková kapela Rybičky 48 už českou hudební scénou proplouvá nějaký ten rok. Kutnohorské trio vydalo i přes absenci koudelníkova syna druhou desku Amores Perros a nyní se chystá na pořádný festivalový maratón. Nejen o tom, kam se v létě kluci chystají, a proč už dobanánovali, jsme si s nimi nedávno popovídali.

    Sdílejte článek:

**V březnu jste vydali druhou desku Amores Perros, voe! Jak vás napadl tenhle název? Má ho na svědomí kultovní mexický snímek?

**
Film známe a líbí se nám. Ale jedinou roli, kterou v tom sehrál, je ta, že víme, co znamená v překladu… Amores Perros – Láska je kurva – je pro nás něco, co je alespoň z poloviny pravda. A vždycky se píše líp text o tom, co neklape, než o tom, že je to fajn a super. Proto ten název.

**I název vaší první desky zněl jižansky – umí někdo z vás španělsky?

**
Neumí, a proto si je asi vybíráme. Vždycky uděláme nějakou blbost, která se pak hrozně vysvětluje…(smích) Ale celé je to dané tím, že si ze všeho děláme srandu. Nový singl se jmenuje OOOUa polovina moderátorů ho vyslovuje špatně, to je pro nás ta největší odměna.

**Na albu v jedné chvíli drsně parodujete a v druhé řešíte závažná témata. Nedělají vám takovéhle přechody, především na koncertech, problém?

**
Nedělají, protože tohle jsme přesně my. Všichni tři si pořád ze všeho děláme legraci, s tím, že se samozřejmě umíme přeorientovat i na ty vážné věci, které nás neobcházejí obloukem. Stejně jako každý jiný máme spoustu problémů a o tom jsou i naše texty. Některé jsou odlehčené, jiné zase vážné, v jednu chvíli je parodujeme a v druhé si zase děláme srandu sami ze sebe. Bereme život se vším všudy. Nemám rád, když je deska celá smutná nebo veselá. Život taky není černobílý. Každé album zastupuje určité období, ve kterém jsme ho utvářeli – je to kousek života a ten musí být rozmanitý…

**Pilotní singl si utahuje z konzumní společnosti, která tu teď panuje. Jak se v soukromí chováte vy sami? Baštíte v KFC?

**
Jde spíš o parodii na punk, ale ne ten, který je myšlený vážně. Máme spoustu kamarádů v pravých punkových kapelách, kterým je třeba přes třicet a celý život tímhle stylem žili. Děláme si srandu z těch čtrnáctiletých punkáčů, ale spousta těhle lidí nepochopila ironii, o které celá písnička a klip jsou. My opravdu punk nejsme a nikdy jsme se k tomu ani nehlásili.

** 

**

**Máte na nové desce písničkového favorita? Nějakou vyloženou srdcovku?

**
Moje srdcovka je asi Emily. Ondrova nejoblíbenější bude jistě ta s názvem Ondrova pomalá, protože tu napsal on. A Peťanova zase stoprocentně Řekni proč, ke které napsal hudbu. (smích)

**Váš název z poloviny odhlasovali fanoušci. Vypadá to, že vyznáváte fanouškokracii. Jak moc se při své tvorbě ohlížíte na ohlasy svých příznivců?

**
Naši příznivci to odhlasovali proto, že jsme se sami nebyli schopni shodnout… Na písničkách se s klukama v kapele většinou hned domluvíme, ale s tímhle byl kříž. Navíc atmosféra byla celkově na nic, protože se nikomu nechtělopřejme­novávat, ale věděli jsme, že je to nutnost… Jinak na fanoušky dáme hodně. Jsou to ti, pro které hrajeme. Pobavit sebe a pobavit co nejvíc lidí okolo… O tom to u nás celý je.

**Letos slavíte šesté narozeniny, co by pro vás byl ten nejhezčí dárek?

**
Nejméně dalších šest let ve stejné sestavě a spousta dalších vydařených desek… Nebo jenom poukázku na padesát tisíc do luxusního botelu. (smích)

**V Souboji hitů jste si vybrali cover Karla Gotta. Nemůžu se nezeptat – jak se tváříte na umělce, kteří v podstatě jen upravují už udělané písně? Jen na posledním albu Má pouť pan Gott předělává takové hity, jakými jsou Morriconeho Tenkrát na Západě, právě Alphaville Forever Young nebo legendární melodii Paula Anky My Way.

**
Nemám rád většinu českých popových zpěváků, někteří se mi dokonce svou slizkostí hnusí, ale u pana Gotta je to jiný. Teď úplně bez ironie a vtípků. Podle nás je Karel Gott jediný člověk v České republice, který může používat titul Celebrita. Za prvé mu to pořád zatraceně dobře zpívá, a nejvíc nás dostává jeho chování před médii… Vsadím se, že kolikrát mu lezou krkem, ale vždycky je milý a usměvavý. A co se nám nejvíc líbí je jeho vtipnost. Nedávno jsem sledoval jeden soutěžní pořad a moderátor pana Gotta oslovil „mistře“. On na to reagoval větou, která mě dostala pod stůl: „Neříkejte mi mistře, já už špatně slyším a myslím, že říkáte: vystřel.“ Vážně jsem se zasmál. Jak o něm říkáme my v kapele: Je to král.

**Kdo je pro vás největším českým hudebníkem? Kdo je vaším vzorem?

**
V Česku asi vzor nemáme. Muzika, kterou hrajeme, se tady teprve zabydluje. Opravdoví machři jsou v zámoří, v Německu a v jiných vyspělejších státech. Je tu spousta kapel, které máme rádi, ale neřekl bych, že to jsou vzory.

***Otázka pro Jakuba:*****Jak se Tvůj otec tváří na hudbu, kterou s Rybičkami děláte? Nesnažil se Tě přetransformovat do jazzové podoby?

**
Rozhodně ne! Oba rodiče mě vždy podporovali v tom, co jsem chtěl dělat. Měl jsem super dětství a nikdy mě do ničeho nenutili. Táta si dělá svoji muziku a dělá ji zatraceně dobře. Podle mě dokonce nejlíp. V České republice a hlavně v Praze je spousta „jazzových“ muzikantů, kteří jsou u pomyslného koryta kultury, občas mu hážou klacky pod nohy, protože s nimi není v partě, a nedělá jim dalšího přizdisráče. Tátu neberu ale jako muzikanta. Je to prostě táta. (úsměv)

**Čeká vás velké množství festivalů. Na který se těšíte nejvíc?

**
Těch akcí bude hodně, ale nejvíc se těšíme asi na O2 Sázavafest a na Rock for people. Ne festivalech budeme vždycky co nejdéle popíjet a poslouchat další kapely. Je to po zimě něco úplně jiného… Na podzim se už ale budeme zase těšit do klubů. (smích)Jinak všechny festy, na kterých budeme, jsou na www.rybicky48.cz.

**Čeho byste v budoucnu rádi dosáhli? Máte nějaké vysněné mety?

**
Pořád a pořád koncertovat, a ať chodí na koncerty víc a víc lidí. To není přání jen pro naši kapelu, ale všeobecně, aby lidi víc chodili na akce a podporovali tím live muziku, jakoukoliv.

**A ještě jedna zapeklitá otázka na závěr – které ovoce máte vedle banánů nejradši?

**
Z ovoce máme nejradši kuřecí řízky. (smích)

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.