„Sedmička“ slaví kulaté narozeniny

  • „Sedmička“ slaví kulaté narozeniny
    • 16.08.2009
    • Tisk

    Klub 007 Strahov neboli „Sedmička" je o toleranci, prostoru a lidech, kteří chtějí dělat věci pro pocit.

    Sdílejte článek:

Klub 007 Strahov neboli „Sedmička" je o toleranci, prostoru a lidech, kteří chtějí dělat věci pro pocit. Patří k „nejdéle sloužícím" hudebním klubům v Praze.

A v posledních letech i jednoznačně nejaktivnějším, co se týká koncertní nabídky umělců z celého světa. Není výjimkou, když hudební skupiny z USA nebo ze západní Evropy výslovně požadují, aby jejich turné zahrnovalo i zastávku na „Sedmičce", častokrát jí dávají přednost i před většími sály. Po zániku klubu Bunkr je totiž klub 007 dlouhodobě jediným pražským koncertním místem, které dává prostor progresivní hudbě. S jistou nadsázkou je tak možné tvrdit, že díky Sedmičce mají mladí hudební fanoušci z celého Česka příležitost být konfrontováni s aktuálním děním v zahraničí.
Klub 007 Strahov vznikl na kolejích ČVUT v roce 1969 v suterénu bloku 7. Během následujících let se v něm vystřídalo mnoho studentů z celého Československa, kteří se o klub v době studií na ČVUT starali, a přes které se převalily vlny folku, jazzrocku, diska, punku a nové vlny včetně Járy Cimrmana, Hany Hegerové a prvního vystoupení Visacího zámku. Vysokoškolským klubům obecně se tehdy dostávalo díky akademické půdě více svobody, nicméně režim přesto neponechával nic náhodě, program klubu byl pečlivě monitorován a za diskotéky, v nichž nepřevládaly hity umělců východního bloku, bylo vedení klubu v roce 1986 odstraněno.
Není divu, že klub s takovou reputací se v listopadu 1989 stal nonstop centrem revoltujících studentů Stavební fakulty ČVUT. Probíhaly v něm diskuse i koncerty.
Po listopadu 1989 se Klub 007 stal výrazným integrujícím bodem nekomerční hudby z celého Česka. Vedle kytarové hudby se zde začala objevovat alternativní hudba, reggae, později hardcore, heavy-metal, hip-hop nebo ska. Od roku 1997 značně poklesl zájem o hardcore, který se projevil zejména rapidním snížením návštěvnosti na HC koncertech. Ostatní kluby a sály pomalu, ale jistě přecházely na nové trendy, k nimž přidat přívlastek „hudební" je značně kontroverzní – rave, techno, house. Možná i proto, že dramaturgické linie klubu se takřka nedotkla vlna taneční hudby, zůstávala „Sedmička" i nadále místem, kde se neobjevovaly žádné drogy a nikdy nedošlo k žádným násilnostem.
V novém tisíciletí v klubu i nadále probíhají hudební aktivity všech možných žánrů a stylů, od punku, hardcoru a rocku, přes ska, reggae, folk, hip hop až po indie pop nebo akustické koncerty.
Kulaté výročí oslaví speciálními koncerty v průběhu celého září.
Sedmička prostě stále žije!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.