Historie hudby část čtvrtá –zalehlé uši a dlouhá hára

  • Historie hudby část čtvrtá –zalehlé uši a dlouhá hára Fotogalerie (43)
    • 08.01.2007
    • Tisk

    Temné koncertní sály připomínající kobky, v nichž žil Barbar Conan. Pódia a scény vzhlížející k impozantním obětním oltářům. Muzikanti odění v černém sametu, mávající mečem, ozbrojeni svou naivní, heroinem podpořenou ukázkou epické hrdinnosti. Xichty zmalované, že nabývají vzhledu zfetované lesní zvěře. Postižené vzteklinou. Dávivé ječivé zvuky měnící tóninu od chraptivého basu chlápka mluvícího kinotrilery, po mečivý soprán patnáctiletého puberťáka nakopaného do rozkroku horlivým družstvem ženských fotbalistek.

    Sdílejte článek:

Tak by se v některých případech dala nastínit image jedné z velmi důležitých a také velmi tvrdých odnoží rozvětveného stromu s komplexním názvem ROCK – Heavy Metal.

V 70. letech na tom nebyli mladí lidé moc dobře a tak krátili své výdaje kde mohli. Někteří si odepřeli jídlo, jiní alkohol nebo výživné na děti. Někteří si odepřeli své holiče. Z těchto vynalézavých šetřílků pak vznikli tzv. metalisté. Ze vzhledu neupravené máničky se rychle stala móda, která se jednoduše spojila se stylem hudby. Jak to tak bývá, díky hudbě vznikl i styl života – metal začal tvořit svou vlastní masovou kulturu. Nejdůležitější rysy pravého metalisty byly (a jsou) ony zmíněné dlouhé vlasy a schopnost vytvořit z prstů na obou rukou najednou paroháče. V Čechách se metalisté shodli ještě na jednom společném rysu – jeansové bundě prodávané v tuzexu. Nejlépe s nášivkami slavných kapel.

Za průkopníky “tradičního metalu“ se považují kapely jako Led Zeppelin, Deep Purple nebo Black Sabbath. Tyto prvotní formace neměly nijak zvláštní “metalové“ schopnosti (kromě skvělých hudebních kvalit – hlavně kytarista Jimmi Page – Led Zeppelin). Samozřejmě až na Ozzyho Osbourna z Black Sabbath, který uměl ukusovat netopýrům hlavy.

Klasické instrumentální obsazení metalové kapely byl bubeník, basák, hlavní kytarista a solo kytarista. Jako samostatná, důležitá složka samozřejmě nemohl chybět kvalitní a silný hlas. Čím víc uměl zpěvák ječet a čím větší měl hlasový rozsah, tím samozřejmě lépe. Občas se ve formaci také objevily klávesy, které měly většinou dodávat hudbě jemnější podtón. Kapely s klávesami proto byly považovány za měkoty a poslouchaly je většinou hlavně metalistky. Šlo o nepřirozeně nepřitažlivé ženy, které dokázaly přepít i největšího notorika a vůbec jim nevadilo, že usnuly na stole, nahé a se svou metalovou hlavou ve svých vlastních metalových zvratkách.

Metal se postupně vyvíjel, až se začal členit na další poddruhy. Vznikl Glam metal nebo Underground metal. Právě v undergroundu na to vlasáči pořádně šlápli. Dali vzniknout Trash metalu, Black metalu, Speed metalu, Doom metalu, Power metalu a mnoha jiným šílenostem. Jako klasický příklad underground metalu můžeme uvést Slayer, Metallicu, Megadeth a později Ministry, Moonspell, Dimmu Borgir, Sepulturu a mnoho, mnoho jiných. Z undergroundu, prolnutím s punkem, také vznikl speciální styl zvanýHard-core a později také tzv. Nu-metal.

Image některých metalistů hlavně black a gothic metalistů se začala zakládat na tom, kdo vypadá více jako mrtvola a kolik lidí nejvíce zabil. Pozor u některých nebyly vraždy pouze abstraktní pojem. Někteří to mysleli a myslí vážně – viz Dani Filth z Cradle of Filth. To už je řádný psychopat. Jako další kapely, u kterých by se vaše babička ukřižovala v dojmu, že jde o několik satanů s hudebními nástroji, lze uvést například Dimmu Borgir nebo Mercyful Fate.

Další metalové skupiny zase příliš moc četly Tolkienova Hobita a ponořovaly se do epického světa “Dungeons and Dragons“. Takže písně jsou samý drak, rytíř, odvaha a statečnost. Kdybych měl jmenovat příklady, uvedl bych Manowar nebo Rhapsody.

Ale dlouhé vlasy mají prostě všichni.

V dalším díle se budeme věnovat větvím rocku, jako jsou například Punk nebo Grunge.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.