Protestsong Davida Gilmoura

Zpěvák a kytarista David Gilmour opět ukázal své dobré srdce, když podpořil osvobození hackera Garyho McKinnona. Na internetu nabízí ke stažení novou píseň Chicago, kterou vyjadřuje podporu slavnému hackerovi.

Pozadí vzniku skladby Chicago, kterou si můžete v digitálním formátu zakoupit od pondělí 20. července, je mnohem hlubší, než by se mohlo na první pohled zdát. Kdysi ji složil Graham Nash a nahrálo ji legendární seskupení Crosby, Stills, Nash & Young. V aktuální verzi dostala píseň nový text, což velkoryse odsouhlasil sám autor. Nový text písně napsala Janis Sharp, matka Garyho McKinnona.
Tento britský hacker v letech 2001 a 2002 pronikl do sítí americké pozemní armády, letectva, námořnictva, Pentagonu a NASA. McKinnon tvrdí, že v počítačích pouze pátral po důkazech o existenci UFO. Američané však prohlásili, že šlo o zastrašování a vydírání amerických vládních orgánů. Dle nich hacker krátce po útocích z 11. září 2001 vymazal mnoho dat a ochromil důležitý počítačový systém armády a jeho čin je proto nutné považovat za terorismus. Minulý rok v srpnu Evropský soud pro lidská práva tomuto Britovi vzal poslední šanci na záchranu před vydáním do Spojených států, kde čelí obžalobě za průnik do amerických vládních počítačů a hrozí mu až 60 let vězení.
Na protestsongu Chicago, který vznikl pod záštitou iniciativy Keep Gary Free, se nepodílí pouze David Gilmour. Bývalý člen Pink Floyd skladbu nahrál společně s Chrissie Hynde z kapely The Pretenders a Bobem Geldofem, který je znám svým angažovaným postojem v oblasti lidských práv. Všichni jmenovaní společně doufají, že touto písní upozorní na nesmyslnost uvěznění hackera, kterého dle slov Chrissie Hynde v žádném případě nelze považovat za špiona nebo teroristu.
Iniciátoři kampaně k prodeji nahrávky využili stejné strategie, jakou zvolila kapela Radiohead při prodeji desky In Rainbow. Zájemci mohou sami rozhodnout, kolik za stažení zaplatí a jakou částkou tak tuto akci podpoří.
Bližší informace o celém projektu: http://www.davidgilmour.com/news3.htm nebo http://freegary.org.uk/.
Kdo je David Jon Gilmour? Britský hudebník, kytarista, zpěvák a jeden z hlavních skladatelů skupiny Pink Floyd. Mimo Pink Floyd působí také jako hudební producent a vydal několik sólových alb. David Gilmour je aktivně zapojen do několika charitativních organizací. V roce 2003 dostal za zásluhy v hudbě a filantropii Řád britského impéria v hodnosti Commander (označení CBE). Vloni obdržel cenu Q Awards za významné zásluhy.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.