Mňága a Žďorp přišla, nesnědla psy a zvítězila...

  • Mňága a Žďorp přišla, nesnědla psy a zvítězila... Fotogalerie (13)
    • 02.03.2008
    • Tisk

    Valašskomeziříčská výprava Mňága a Žďorp dobyla ve čtvrtek 28. února v pražském Music Baru stanici polární. Bez sněžných psů i tahouna Varla Frištenského, zato s náčelníkem Petrem Fialou, zdárně dorazila do svého cíle. Dubový taxík ji však namísto v zemi plné pesimismu a skepse vysadil na ulici se světluščím lampiónovým průvodem a rajčatovo-růžovými zahrádkami…

    Sdílejte článek:

Mňága a Žďorpsi ze svého Valmezu zajela až Na stanici polární. Díky novinkové desce tak nechala definitivně zapomenout svou pět let starou nevydařenou story a po Dutém, ale free období už nestuduje s důchodkyněmi parte, ale spíš svatební oznámení…
Svíčky ve studeném a prázdném pokoji dohořely, nastal čas čerstvě nabytého životního optimismu, pojídaní zelených papriček a především… poblouzněné lásky. Ovšem bez jemného sarkasmu, neustálého pochybování a odzbrojující ironie by to nebyl Petr Fiala. Rukopis a texty talentovaného autora se však přes jeho radikální duševní metamorfózu zas až tolik nezměnily. Nepostrádají originální životní příběhy s „fialovskou“ nadsázkou a trefnými humornými narážkami, které dělají Mňágu Žďorpem.
Desku Na stanici polární s jedenácti písněmi proti trudomyslnosti kapela pokřtila 28. února. Sněhové přeháňky dorazily do pražského Lucerna Music Baru, ovšem bodu mrazu klub ve čtvrtek večer rozhodně nedosáhl. Jakoby se nechumelilo…
Koncert načal osamocený Petr Fiala, rockový Vítr*****z Val­mezu****sice nepatří mezi****rychlejší kousky,zato****do klubu přivál pohodovou****at­mosféru.Násled­ně si kapela na pódium přizvala devítiletého Optimistu. Pecka z alba Chceš mě? Chci Tě!dokonale nastartovala publikum. Do třetice všeho mňágového uzrál čas pro palčáky a kulichy. První zmrzlá vlašťovka z nové desky v podobě Písně kostelní však nijak zvlášť nezabodovala. O něco lépe si vedl speciál pro zahrádkáře samouky, *Rajčata a růže.
Každodenní odvahu publiku dodala pilotní píseň z předposledního alba Dutý, ale free. Úřednice, domovnice, složenky a popelnice zase řešil Petr Fiala v roli Člověka nového typu. Zařazení sedmnáct let starého songu z kultovní desky Made in Valmez patřilo k nejpříjemnějším překvapením večera a publikum to dalo hlasitě najevo. Stoupence pana Alzheimera zase potěšila pohodovka Nevzpomínám. „Ryze zlatá“ vypalovačka Nepudu! připomněla tvrdší časy kapely. Přestože se všechny přítomné kytary důkladně zapotily, jejich sóla perlami večera rozhodně nebyla.
Po prohlídce petrohradské Ermitáže a překročení sedmdesáté rovnoběžky si šestičlenná výprava stopla Dubový taxík. Další ochutnávka z čerstvé desky sklidila velký aplaus, ale byla jen předzvěstí jedné z nejvydařenějších novinek Kam se dožijem. Pohodová odpichovka s originálními hudebními aranžemi asi nejvíce připomíná úspěšné hity kapely z předešlých let.
Další chvíle patřily české hudební legendě Karlu Plíhalovi. Ten se po odehrání dvou songů chopil role „křtitele“ a pokropil Stanici polární. Namísto úsměvu mu na rtech zamrzla slova, a tak se slavnostní chvíle obešla bez jediné kmotrovské věty. Následovala projekce nového klipu k pilotnímu songu a posléze se panel solární našel i živě v našlapaném Music Baru.    
V klubu panovala skvělá nálada a jak fanoušci, tak kapela si svůj večer neskutečně užívala. Obrovské ovace už tradičně sklidil hit I cesta může být cíl. Poté si to přimašírovaly dvě Duté, ale free Panenky. Spolu s pokulhávajícím textem jim to však na albové silnici sluší daleko víc, než na té pódiové. Dalšími zastávkami Na stanici polární byly songy Na svobodě*a posléze pozval kytarista Jaromír Mikel fanoušky na Kafe. Pro Mňágu netypická skladba se smetanovo-jazzovou příchutí na desce sice vybočuje, ale bohužel nabírá směr nuda a rozpaky. Naživo zní však daleko lépe a dokáže posluchače pořádně nakopnout. Nádhernou záležitostí a neskutečným snem je nová píseň Láska. Novo-fialovský text a melodická hudba jsou opravdovým pohlazením na duši. Za sebe říkám: Pane vrchní – sjedem to znova! Dalším vyvrcholením večera byla dva roky stará píseň *Některé otázky už si prostě nekladu.
Aby kapela fanoušky až příliš neukolébala, vytáhla ze svého reperto­árového rukávu ty největší zbraně. Silná pětka ve složení Hodinový hotel, Spaste svoje duše, Písnička pro tebe, Nejlíp jim byloaMade in Valmez uzavřela úvodní část vystoupení.
Pískot, dupání a skandování vytáhlo Mňágu na pódium znovu. Jako přídavkový nášup skupina naservírovala Salám – banán a v závěru ještě fanoušky přesvědčila o tom, jak Chce se žít. Vydařený koncert zakončila a čtenáře Mladého světa potěšila Valmezská Klec v kleci. Mňága a Žďorp nachystala svým fanouškům nezapomenutelný večer. Zahrála bezmála třicet písní a bez větší nadsázky lze říci, že: *přišla, zamrzla a zvítězila*… 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.