Karel Černoch už zpívá v hudebním nebi…

  • Karel Černoch už zpívá v hudebním nebi… Fotogalerie (23)
    • 30.12.2007
    • Tisk

    Po více než ročním trápení s vážnou nemocí odešel 27. prosince do hudebního nebe zpěvák Karel Černoch. Bojoval statečně. Do poslední chvíle se pral, snažil se i vystupovat, lidé mu fandili a drželi palce. Ještě před Vánocemi se cítil lépe, plánoval a doufal, že se karta obrací.

    Sdílejte článek:

Karel Černochse narodil 12. října 1943 v Praze. Po mamince zdědil hlas, po tatínkovi mizerný kádrový profil. Od rodičů dostal v devíti letech svou první kytaru. Pěveckou dráhu mu předpověděl velký pan Werich, který ho poznal coby rekvizitáře na Barrandově.
V šedesátých letech začínal rock'n'rollem u legendárního dua Šimek a Grossmann. Dále pak vystupoval se skupinami Donalds, Shut Up, Pop Messengers a zejména Juventus
Na počátku sedmdesátých let, v době „politické normalizace“, si Karel Černoch vítězstvím s Písní o mé zemi vykoledoval na Bratislavské lyře zákaz činnosti. Následovaly zlé roky perzekuce, šikany, zákazu vysílání ve všech médiích a zrušení smluv. Pomohl mu tehdy ředitel divadélka Atelier (pozdější Ypsilonka), Josef Mára. Prosadil ho do pořadu „Narozeniny s Evou Olmerovou“. Karel Černoch se pak brzo se uchytil i v divadle Semafor. Po skončení zákazu činnosti se dál věnoval profesi koncertního zpěváka a s Country Beatem Jiřího Brabce vytvořili specifické české country.  
Jeho hudební dráhu úspěšně dokumentují alba: 46 nej, Láska prý, Ona se brání, Pop Galerie, Popelky, Srdcové trumfya Tichá noc. Do „zlatého fondu české hudby“ se zařadily především známé hity Ona se brání, textem upoutávající Nářek převozníka nebo svižné Zrcadlo. V devadesátých letech slavil úspěchy i na poli muzikálu (Les Miserables, , Evita, Monte Cristo, Dracula).
Karel Černochměl však daleko širší rozsah uplatnění. Prosadil se také jako komik a bavič, nejčastěji v pořadech Možná přijde i kouzelník. Jeho inteligentní humor vynikal zejména ve spojení s Jiřím Wimmerem.
Tím ale umělecké aktivity Karla Černocha nekončí. Slušelo mu to i před filmovou kamerou, a to nejen v pohádkách (Co takhle svatba, princi, Plaváček, Ať přiletí čáp, královno), ale i v dramatech (Skřivánčí ticho, Petrolejové lampy) nebo komediích (Revue na zakázku).
Karel Černochměl nezaměnitelný téměř tříoktávový hlas. Podle hudebního publicisty Aleše Opekara patřil k nejlepším zpěvákům populární hudby co do barvy hlasu, rozsahu i frázování.Zkrátka a dobře – uměl jak rock'n'roll, tak country a swing.
Před dvěma lety zvěčnil spisovatel Jaroslav Holoubek Karla Černocha i „na papíře“. V knize Já bejval divnej kluk sympatický zpěvák vzpomíná na kamarády Jiřího Wimmera, Evu Olmerovou nebo Jiřího Brabce. Teď už si může v hudebním nebi popovídat a zazpívat přímo s nimi…

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.